fot. PAP/Darek Delmanowicz

[TYLKO U NAS] A. Bielan: Musimy zapewnić niezawisłość sądów. Nie może być tak, że sędziowie, którzy łamią prawo i upolityczniają wymiar sprawiedliwości, są bezkarni

Musimy zapewnić niezawisłość sądów – to jest podstawa każdego ustroju demokratycznego. Nie może być tak, że sędziowie, którzy łamią prawo i upolityczniają wymiar sprawiedliwości, są bezkarni – akcentował Adam Bielan, poseł PiS do Parlamentu Europejskiego, we wtorkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustaw sądowych, m.in.  Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. [czytaj więcej

– Biorąc pod uwagę wypowiedzi prezydenta jeszcze w trakcie procesu legislacyjnego, kiedy również przypominał o swoich zobowiązaniach wyborczych – a jednym z głównych zobowiązań była reforma wymiaru sprawiedliwości, której zdecydowana większość Polaków wciąż oczekuje – ta decyzja nie powinna być dla Polaków zaskoczeniem – stwierdził Adam Bielan.

Zdaniem gościa TV Trwam, upolityczniona część środowiska sędziowskiego ze względu na niesprzyjającą swoim interesom władzę rządzącą, postanowiła rozpocząć proces anarchizacji wymiaru sprawiedliwości.

– Ta ustawa jest reakcją na działania części środowiska sędziowskiego, tej najbardziej upolitycznionej, która – jak sądzę – widząc porażkę w wyborach parlamentarnych opcji, której kibicowała przez ostatnie dwa, trzy lata, postanowiła postawić na proces anarchizowania wymiaru sprawiedliwości, licząc na to, że rozchwieje system i licząc na pomoc z zagranicy, przede wszystkim z Brukseli. Liczyła na to, że anarchia czy chaos w systemie wymiaru sprawiedliwości może wpłynąć na wynik wyborów prezydenckich – powiedział poseł do Parlamentu Europejskiego.

Jak zauważył Adam Bielan, spory o kształt wymiaru sprawiedliwości nie są niczym szczególnym dla naszego kraju.

Jarosław Kaczyński kiedyś trafnie określił jako spór między demokracją parlamentarną, w której największą władzę ustawodawczą ma parlament wybierany przez obywateli a ustrojem trybunalskim, w którym niezależnie od wyniku wyborów demokratycznych największą władzę ma wymiar sprawiedliwości i sądy, Sąd Najwyższy Trybunał Konstytucyjny są w stanie zablokować niemal każdą ustawę – wspomniał polityk.

W Polsce to się przekłada na brak procesu dekomunizacji po 1989 roku – zaznaczył europoseł.

– Kiedy wymiar sprawiedliwości był jedyną władzą, w której nie było procesu odejścia ludzi, którzy mieli wpływ na sądownictwo jeszcze nawet w czasach stalinizmu. Stworzono system, w którym powstała zamknięta korporacja, która sama dokoptowała nowych członków. To zaowocowało bardzo licznymi patologiami sędziów łapanych na gorącym uczynku w przypadku jazdy pod wpływem alkoholu czy nawet cięższych przestępstw. To wszystko spowodowało tak dużą presję społeczną na reformę wymiaru sprawiedliwości – mówił Adam Bielan.

– 80 proc. spraw, z którymi zgłaszają się do nas nasi wyborcy, to są skargi na niesprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości. Musimy zapewnić niezawisłość sądów – to jest podstawa każdego ustroju demokratycznego. Nie może być tak, że sędziowie, którzy łamią prawo i upolityczniają wymiar sprawiedliwości, są bezkarni – podkreślił.

radiomaryja.pl

drukuj