fot. Tomasz Strąg

Tydzień na zgłoszenie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej

Wszyscy, którzy chcą zaangażować się w pracę obwodowej komisji wyborczej, w związku z wyborami parlamentarnymi, które zaplanowano na 13 października, mają jeszcze tydzień.

 W każdym obwodzie głosowania powołuje się obwodową komisję wyborczą. Kandydatów na członków obwodowych komisji w wyborach parlamentarnych – jak wynika z kalendarza wyborczego – można zgłaszać do piątku 13 września; muszą oni mieć ukończone 18 lat na dzień zgłoszenia do komisji.

Kandydatem do składu komisji nie może być:

– kandydat w wyborach,

– komisarz wyborczy,

– pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego,

– urzędnik wyborczy,

– mąż zaufania,

– obserwator społeczny,

– osoba, której udzielono pełnomocnictwa do głosowania w wyborach.

 

Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych niż ten, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona. Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem przepisów prawa wyborczego w miejscu i w czasie głosowania, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości oraz przekazanie ich właściwej komisji wyborczej. Członkom obwodowych komisji przysługują diety. Przewodniczący komisji otrzymają 500 zł, ich zastępcy – 400 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych – 350 zł.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl