TV Trwam w każdym domu

Dzięki nadawaniu na cyfrowym multipleksie (MUX-1), TV Trwam może gościć w każdym domu w Polsce. Odbiór jest bezpłatny. Z nowej możliwości może skorzystać każdy mieszkaniec Polski, używając zwykłej anteny naziemnej.

– To są możliwości nieporównywalne do sytuacji nadawcy (tylko) satelitarnego. Bardzo istotne dla rynku telewizji naziemnej jest to, że wchodzi na ten rynek ciekawy, niezależny podmiot mówiący własnym głosem. To jest złamanie tego monopolu informacyjnego, który na rynku telewizji naziemnej obserwujemy w całej historii jego tworzenia w III Rzeczypospolitej. Teraz ten proces cyfryzacji, jak zdążyliśmy zauważyć nie zmienił generalnie tej sytuacji, nie wprowadził nowej jakości mimo, że 7 kanałów mamy, teraz 20 kanałów naziemnych. Nową jakość stanowi tylko i wyłącznie TV Trwam i dlatego to takie ważne – ocenia poseł Elżbieta Kruk.

Jednocześnie TV Trwam jest nadal dostępna w odbiorze satelitarnym na całym świecie. Można ją oglądać także w internecie: wystarczy odwiedzić stronę http://www.tv-trwam.pl i uruchomić zakładkę „NA ŻYWO”.

Katolicka stacja o miejsce na multipleksie starała się blisko 3 lata. 2,5 mln podpisów, 181 marszów poparcia, a przy tym nieoceniona solidarność wielu polskich biskupów i KEP – to potężne wsparcie, dzięki któremu telewizja Trwam otrzymała miejsce na MUX-1; jak zaznacza była przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk – wsparcie bezcenne.

Najważniejsze jest to, że okazało się, że społeczeństwo polskie jest świadome swych praw, że wolni Polacy potrafią o swoje prawa walczyć. Myślę, że to było coś co najbardziej drugą stronę zaskoczyło. Dzięki Bogu. Gdyby nie ten szeroki ruch społeczny, myślę że tego sukcesu by nie było. To pokazuje, że tylko zjednoczeni możemy wywalczyć swoje prawa – podkreśla poseł Elżbieta Kruk.

Za „nowy etap głoszenia Ewangelii”, Polacy dziękowali na Jasnej Górze. Uroczystej Eucharystii o północy z 14 na 15 lutego, przewodniczył ks. abp Zygmunt Zimowski z Watykanu, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Homilię wygłosił ks. abp Wacław Depo, przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu.

– Znakiem Krzyża Świętego: W imię Boże: Ojca i Syna i Ducha Świętego rozpoczęliśmy nie tylko tę Eucharystię, ale również nowy etap dzieła, którym jest głoszenie Ewangelii poprzez słowo i obraz – powiedział ks. abp. Wacław Depo.

W dziękczynnej Eucharystii na Jasnej Górze uczestniczył także założyciel i dyrektor Radia Maryja oraz TV Trwam ojciec Tadeusz Rydzyk CSsR. Redemptorysta podkreślił, że zwycięstwo TV Trwam w batalii o miejsce na multipleksie to zwycięstwo wszystkich: „z Panem Bogiem, z Maryją, Solidarnych w miłości modlitwie i działaniu”.

– Matka Boża pokazuje nam. To jest wielkie zwycięstwo. Niektórzy mówią, że nie wierzyli, że dostaniemy to miejsce. Ja nie wątpiłem ani jednego momentu, mówiłem musimy je dostać, co to ma znaczyć? I zwyciężyliście? Zwyciężyliście, Wy wszyscy! Te marsze, te prawie 2 lata stania pod Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Wieloletni misjonarz z Afryki poświęcał się z innymi, czy to nie wielkie? Na deszczu, na chłodzie, zobaczcie tyle działań. I różaniec pokazuje. Będzie zwycięstwo. Kochani, ale to jest dopiero początek. Jedno miejsce na tych 56. to wcale nie jest demokracja, nie łudźmy się, nie dajmy się oszukać. Polska jest katolicka i my katolicy trzymajmy razem –  powiedział o. Tadeusz Rydzyk.

O tym, że „to dopiero początek” mówi także medioznawca prof. dr hab. Krystyna Czuba.

– To nie będzie od jutra. Nie możemy się łudzić, że od jutra wszyscy włączą TV Trwam – będzie to walka. Telewizja będzie obrzucona w różnych innych mediach różnymi inwektywami, pomawiana, a pewnie i osądzana. To nie szkodzi. To musi być proces, bo każde dojrzewanie do dobra i do prawdy to jest proces. Tutaj powiedzmy sobie – cierpliwością i miłością mamy co robić – komentuje prof. Krystyna Czuba.

* * *

 

Ci, którzy chcą odbierać TV Trwam w systemie bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej, powinni przeprogramować dekoder DVB-T bądź telewizor. W tym celu należy wybrać opcję „menu”, następnie „instalacja” i „automatyczne wyszukiwanie programów”.

 

RIRM

drukuj