Tureckie władze nakazały aresztować 192 członków personelu wojskowego

Władze Turcji podały dziś, że nakazały zatrzymanie 192 członków personelu wojskowego w operacjach wymierzonych w domniemanych zwolenników mieszkającego w USA islamskiego kaznodziei Fethullaha Gulena, oskarżanego o przygotowanie udaremnionej próby puczu w 2016 r.

Jeden generał brygady i 30 pilotów jest wśród 99 przedstawicieli sił powietrznych, którym grożą ewentualne zarzuty w śledztwie wszczętym przez prokuraturę w Ankarze i obejmującym 20 innych prowincji – poinformowało biuro prokuratora.

Według niego zatrzymani są podejrzani o kontakty z ruchem Gulena o nazwie FETO, do których dochodziło periodycznie przez telefon.

W oddzielnych operacjach na terenie całego kraju władze nakazały zatrzymanie 93 przedstawicieli armii, marynarki wojennej i straży przybrzeżnej – podała państwowa agencja informacyjna Anatolia.

Dzień wcześniej Anatolia informowała, że tureckie władze nakazały zatrzymanie w całym kraju 132 osób, w tym 30 osób w szeregach tureckiej straży przybrzeżnej i marynarki wojennej, podejrzanych o wspieranie Gulena. W ramach oddzielnej operacji nakazano zatrzymanie 102 innych osób, w tym żołnierzy i pracowników ochrony, na terenie 23 tureckich prowincji.

Władze regularnie dokonują aresztowań domniemanych zwolenników Gulena od udaremnionej próby zamachu stanu w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku, w której zginęło 250 osób. Gulen, były sojusznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który od roku 1999 żyje na dobrowolnej emigracji w Pensylwanii, konsekwentnie zaprzecza, że był zaangażowany w pucz.

Od tego czasu tureckie władze zatrzymały w sumie 160 tys. osób i zwolniły prawie taką samą liczbę funkcjonariuszy publicznych – poinformowała w marcu ONZ. Spośród tej grupy 50 tys. osób jest formalnie oskarżonych i przetrzymywanych w więzieniu na czas procesu.

Zachodni sojusznicy Turcji i organizacje obrońców praw człowieka potępili skalę represji w tym kraju; krytycy Erdogana twierdzą, że wykorzystuje on zamach stanu jako pretekst do zdławienia oporu przeciwników politycznych. Erdogan temu konsekwentnie zaprzecza. Prezydent i jego partia utrzymują, że pewne środki są niezbędne do zwalczania zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl