Turcja zawiesza działalność międzynarodowej organizacji humanitarnej

Tureckie władze zawiesiły działalność międzynarodowej organizacji pozarządowej Mercy Corps, mocno zaangażowanej w pomoc humanitarną dla ogarniętej wojną Syrii – ogłosiła w środę organizacja MC, której siedziba mieści się w Stanach Zjednoczonych.

„Turecki rząd cofnął koncesję, która pozwalała Mercy Corps na działalność w Turcji, co zmusza nas do natychmiastowego przerwania naszej aktywności w Turcji” – czytamy w zamieszczonym w internecie komunikacie grupy.

Według danych organizacji od 2012 roku prowadzi ona w Turcji „należące do największych operacje humanitarne w Syrii”, pomagając każdego miesiąca 350-500 tysięcy cywilów w tym kraju. Ponadto Mercy Corps podaje, że w 2016 roku dostarczyła pomoc około 100 tysięcy Turków i Syryjczyków w samej Turcji.

„Nasze operacje w Syrii będą kontynuowane. Priorytetem jest obecnie ograniczenie wszelkiego negatywnego wpływu naszego odejścia z Turcji na (los) niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci, którzy są zależni od naszej pomocy” – dodano w oświadczeniu.

Dyrektor działu prasowego Mercy Corps Christine Nyirjesy Bragale powiedziała w rozmowie z AFP, że organizacja „nie otrzymała żadnych wyjaśnień” ze strony tureckich władz. Podkreśliła, że działalność grupy w Turcji charakteryzuje się „bezstronnością i uczciwością”.

W oświadczeniu organizacji poinformowano również, że prowadzone są rozmowy z władzami Turcji, by możliwe było jak najszybsze wznowienie działalności Mercy Corps w tym kraju.

Ankara na razie nie skomentowała tych doniesień – informuje AFP.

PAP/RIRM

drukuj