fot. pixabay.com

Turcja: Odkryto największą tłocznię oliwy w Anatolii pochodzącą z czasów rzymskich

Podczas wykopalisk archeologicznych w pobliżu położonego nad Morzem Śródziemnym miasta Iskenderun na południu Turcji odkryto największą w Anatolii tłocznię oliwy. Jej początki sięgają czasów cesarstwa wschodniorzymskiego – poinformował w poniedziałek dziennik „Hürriyet Daily News”.

Badacze Muzeum Archeologicznego Hatay ocenili, że tłocznia pochodzi z V lub VI wieku, kiedy to obszar obecnej tureckiej prowincji Hatay należał do cesarstwa wschodniorzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Archeologowie poinformowali o planie otworzenia w miejscu ruin muzeum produkcji oliwy.

„Drzewa oliwne po raz pierwszy zagospodarowano na wschodnich wybrzeżach Morza Śródziemnego. Później rozpoczęto ich uprawę w rejonie egejskim i w Europie. Odkryta tłocznia jest największą, jaką odnaleziono na terenie Anatolii. To tutaj zwożono zebrane w regionie oliwki, myto je i tłoczono, uzyskana w tym miejscu oliwa odpoczywała w specjalnych basenach, a następnie była eksportowana w umieszczanych na statkach beczkach” – wyjaśnił dyrektor Muzeum Archeologicznego, Hatay Aysze Ersoy.

Dodał, że prace archeologiczne, w wyniku których odkryto tłocznie, rozciągają się na obszarze 40 tys. metrów kwadratowych.

PAP

drukuj