fot. PAP/Leszek Szymański

Turcja: minister Z. Rau spotka się z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz szefami MSZ Turcji i Rumunii

Minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau, w Stambule spotka się dziś z szefami MSZ Turcji i Rumunii, Mevlutem Cavusoglu i Bogdanem Aurescu. Wśród tematów ich rozmów będzie m.in. rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem szef polskiej dyplomacji ma zaplanowane spotkanie z prezydentem Turcji, Recepem Tayyipem Erdoganem.

Minister Zbigniew Rau przebywa z wizytą w Turcji od czwartku wieczorem.

Tematem dzisiejszych rozmów szefów dyplomacji będą, jak informował rzecznik MSZ, Łukasz Jasina, implikacje kryzysu bezpieczeństwa w Europie wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, w tym dalsze plany wsparcia politycznego, militarnego i gospodarczego dla strony ukraińskiej.

Poruszone zostaną również kwestie rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego o Szwecję i Finlandię oraz perspektywy rozszerzenia współpracy w ramach Trilogu.

Przed południem – po spotkaniu ministrów – zaplanowano wspólną konferencję prasową szefów MSZ Polski, Turcji i Rumunii.

Na marginesie wizyty odbędą się także bilateralne konsultacje polsko-tureckie i polsko-rumuńskie.

Ambasadorowie Szwecji i Finlandii 18 maja w kwaterze głównej NATO w Brukseli przekazali wnioski akcesyjne na ręce sekretarza generalnego NATO, Jensa Stoltenberga.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że Ankara nie poprze akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Sprzeciw Turcji spowodowałby zablokowanie przyjęcia obu państw do Sojuszu, ponieważ do tego potrzebna jest zgoda wszystkich 30 państw członkowskich NATO.

Według Associated Press prezydent Turcji liczy, że w ramach negocjacji dotyczących przystąpienia tych dwóch państw do NATO zdoła zmusić zarówno je, jak i USA oraz ich sojuszników do ustępstw. Najważniejsze oczekiwanie Ankary – jak oceniła agencja – to zmiana polityki Helsinek i Sztokholmu wobec Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) oraz milicji syryjskich Kurdów, czyli Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG).

Wspierane przez Zachód siły YPG stanowią trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które odegrały decydującą rolę w pokonaniu Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Ankara uważa je jednak za organizację terrorystyczne z powodu powiązań z separatystyczną i zdelegalizowaną w Turcji PKK.

Recep Tayyip Erdogan może też mieć nadzieje na to, że ponownie nakłoni USA do sprzedania Turcji myśliwców F-35; Waszyngton zawiesił te plany, gdy Ankara zdecydowała się, wbrew protestom USA, kupić rosyjski system przeciwrakietowy S-400.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl