Turcja: Policja w sądach i więzieniach – 162 nakazy aresztowania

Turecka policja wkroczyła w piątek do sądów i więzień w Stambule po wydaniu nakazów aresztowania 162 pracowników administracyjnych i strażników służby więziennej w ramach krajowego śledztwa w sprawie nieudanej próby puczu z lipca tego roku.

Jak sprecyzowała telewizja CNN Turk, prokuratura wydała nakazy aresztowania 87 pracowników sądownictwa; policja wkroczyła do trzech sądów w Stambule, w tym do sądu Caglayan, gdzie odbywają się najważniejsze rozprawy w Turcji.

Wydano także nakazy aresztowania 75 strażników więziennych w trzech więzieniach w Stambule, w tym w Silivri, największej placówce penitencjarnej w kraju.

Jak donoszą media, nakazano aresztowanie osób, które władze podejrzewają o powiązania z muzułmańskim kaznodzieją mieszkającym w USA Fethullahem Gulenem, oskarżanym o przygotowanie zamachu stanu z 15 lipca.

Tymczasem minister sprawiedliwości Turcji Bekir Bozdag poinformował w czwartek w Ankarze, że władze zawiesiły w obowiązkach 1500 pracowników więziennych i strażników za związki z Gulenem. Zostali oni tymczasowo zawieszeni, żeby – jak tłumaczył minister – usunąć osobników związanych z kaznodzieją. Mogą oni zostać zwolnieni z pracy, jeśli zostaną udowodnione powiązania z Gulenem.

Fethullah Gulen był niegdyś sprzymierzeńcem, a obecnie jest wrogiem nr 1 prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ankara chce, by amerykańskie władze wydały Gullena w celu osądzenia go pod zarzutem przygotowania próby obalenia rządu. Gulen, który od 1999 roku udał się na emigrację do USA, zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z puczem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl