fot. flickr.com

Turcja. Od wtorku zatrzymano 3 tys. migrantów udających się do Grecji

Władze Turcji w ciągu ostatnich czterech dni zatrzymały prawie 3 tys. migrantów, którzy przygotowywali się do przedostania przez Morze Egejskie na greckie wyspy. Zatrzymano także ok. 30 przemytników – podała w piątek turecka agencja Dogan.

Zatrzymań dokonano w ramach porozumienia zawartego w niedzielę między przywódcami UE a premierem Turcji Ahmetem Davutoglu, mającego na celu powstrzymanie napływu migrantów.

Jak sprecyzowano, od wtorku ok. 300 żandarmów tylko w rejonie Canakkale na północnym zachodzie Turcji zatrzymało 2933 osoby, głównie syryjskich i irackich uchodźców, a także 35 domniemanych przemytników.

Już w poniedziałek tureckie służby uniemożliwiły przeprawę na Lesbos 1300 migrantom.

29 listopada na szczycie 28 przywódców państw unijnych oraz Turcji przyjęto wspólny plan działania, który ma pomóc w zahamowaniu fali uchodźców do UE.

Unia obiecała Turcji ożywienie negocjacji akcesyjnych, zniesienie wiz i 3 mld euro w zamian za pomoc w opanowaniu kryzysu migracyjnego. Komisja Europejska ma też zaproponować program przesiedlenia do UE uchodźców przebywających w Turcji.

 

PAP/RIRM

drukuj