Turcja: Erdogan powierzył misję tworzenia rządu Yildirimowi

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powierzył w niedzielę wieczorem misję tworzenia nowego rządu dotychczasowemu ministrowi transportu Binalemu Yildirimowi, który został wcześniej tego dnia wybrany na przewodniczącego rządzącej partii AKP.

,,Nasz prezydent dał przewodniczącemu AKP (Partii Sprawiedliwości i Rozwoju) Binalemu Yildirimowi mandat do sformowania 65. Rządu”  Republiki Turcji – głosi oświadczenie kancelarii prezydenta.

Wcześniej Erdogan przyjął rezygnację premiera Ahmeta Davutoglu, dziękując mu za pracę na stanowisku szefa rządu.

60-letni Yildirim, bliski sojusznik Erdogana, z którym w 2001 roku zakładał konserwatywno-islamską AKP, został w niedzielę wybrany głosami wszystkich 1 405 delegatów na nadzwyczajnym kongresie tego ugrupowania w Ankarze.

Bezpośrednio po wyborze oświadczył, że droga, jaką podąża prezydent, jest drogą rządzącej partii, pozostawiając niewiele wątpliwości – jak zauważa Reuters – gdzie będzie mieścił się ośrodek władzy w nowym rządzie.

Jak donosiły agencje, rozdźwięk między Erdoganem a Davutoglu ujawnił się wyraźnie, gdy pod koniec kwietnia Komitet Wykonawczy AKP, zdominowany przez zwolenników prezydenta, przejął uprawnienia szefa partii do powoływania liderów lokalnych i prowincjonalnych, co osłabiło wpływ Davutoglu na partię. Premierowi zarzucano również, że nie jest zwolennikiem faworyzowanego przez Erdogana systemu prezydenckiego.

Erdogan od dawna dąży do zmiany konstytucji i zmiany systemu na w pełni prezydencki.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl