fot. PAP/EPA

Turcja: Bilans ofiar śmiertelnych powodzi wzrósł do 38

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi i lawin błotnych w północnej Turcji wzrósł do 38 – poinformowały w piątek miejscowe służby. Miejsce katastrofy odwiedził prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan.

Według tymczasowego raportu Rządowej Agencji Zarządzania Katastrofami Naturalnymi (Afad), 32 osoby zginęły w prowincji Kastamonu, położonej nad Morzem Czarnym, a sześć w sąsiednim Sinop.

Do jednego z najbardziej dotkniętych powodzią obszarów, dzielnicy Bozkurt w prowincji Kastamonu, gdzie zawalił się ośmiopiętrowy blok mieszkalny, udał się w piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.

W nocy z wtorku na środę północne prowincje Turcji, znajdujące się nad Morzem Czarnym – Bartin, Kastamonu, Sinop i Samsun – zostały nawiedzone przez powodzie, które burzyły budynki, mosty i zmiatały z ulic samochody. Kilkaset osób ewakuowano przy użyciu śmigłowców, a 1,7 tys. mieszkańców zostało wywiezionych z zagrożonego regionu w inny sposób.

Do walki z żywiołem zmobilizowano ponad 1000 ratowników. Polska straż pożarna, która od kilku dni pomaga gasić pożar na południu kraju, zadeklarowała w czwartek chęć wsparcia ekip ratowniczych pracujących przy powodzi.

Intensywne opady spowodowały także liczne osunięcia ziemi, które uszkodziły jeden z mostów drogowych w regionie. Na skutek zdarzenia osiem osób trafiło do szpitala. Silne opady deszczu złagodnieją w piątek – zapowiedzieli synoptycy.

Północne tereny Turcji każdego lata nawiedzają gwałtowne powodzie. W ubiegłym roku zginęło w nich co najmniej pięć osób.

Od końca lipca kraj zmagał się również z szalejącymi pożarami, które spustoszyły dziesiątki tysięcy hektarów lasów wzdłuż południowego wybrzeża.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl