fot.PAP/EPA

Premier Turcji: 8 zabitych, ponad 100 rannych w zamachu w Diyarbakirze

Osiem osób zginęło, a ponad sto zostało rannych w piątek w wybuchu samochodu pułapki w Diyarbakirze na południowym wschodzie Turcji zamieszkanym głównie przez Kurdów – poinformował premier Binali Yildirim. O atak oskarżył separatystów kurdyjskich z PKK.

Do eksplozji doszło po aresztowaniu w nocy liderów i deputowanych partii prokurdyjskiej.

Jak powiedział dziennikarzom Yildirim, w zamachu zginął jeden domniemany członek zdelegalizowanego w Turcji ugrupowania separatystów kurdyjskich Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Wcześniej w piątek biuro gubernatora w Diyarbakirze podało, że sprawcą zamachu jest bojownik z PKK.

Do wybuchu doszło około godziny 08.00 rano czasu lokalnego (06.00 w Polsce) w dzielnicy Baglar na południu Diyarbakiru, w pobliżu posterunku policji, dokąd przewieziono zatrzymanych deputowanych – podały źródła bezpieczeństwa. Eksplozja była na tyle silna, że słychać ją było w całym mieście.

W nocy z czwartku na piątek turecka policja przeprowadziła obławy na domy liderów i deputowanych drugiej największej opozycyjnej siły w tureckim parlamencie Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), gdy odmówili składania zeznań w związku ze śledztwem w sprawie „propagandy terrorystycznej”. W Diyarbakirze aresztowano lidera HDP Selahattina Demirtasa, a w stolicy kraju, Ankarze, współprzewodniczącą tego ugrupowania Figen Yuksekdag. Policja przeszukała także siedzibę HDP w Ankarze. Władze poinformowały, że aresztowano w sumie 11 prokurdyjskich deputowanych.

Premier Yildirim powtórzył, że do zatrzymań doszło, ponieważ deputowani HDP nie chcieli zeznawać oraz – jak to ujął – „zachęcali do terroryzmu”.

Tymczasem organizacja monitorująca internet Turkey Blocks poinformowała, że w Turcji zablokowano Twittera i komunikator na smartfony WhatsApp. Nie jest jasne, w jakim stopniu zablokowano Twittera, gdyż jeden z deputowanych HDP Imam Tascier poinformował na swoim koncie, że został zatrzymany, stając się – jak pisze Reuters – dwunastym aresztowanym w związku ze śledztwem w sprawie terroryzmu.

Przedstawiciel amerykańskiej firmy internetowej, który zastrzega sobie anonimowość, potwierdził, że niektóre strony w Turcji zostały „zdławione” poprzez spowolnienie ich w takim wymiarze, że nie można z nich korzystać.

Lewicowa i prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna jest trzecią siłą w tureckim parlamencie; dysponuje 59 mandatami w liczącym 550 miejsc w Wielkim Zgromadzeniu Narodowym Turcji. W maju parlament przyjął tymczasową nowelizację konstytucji, która pozbawiła immunitetu 138 parlamentarzystów, głównie deputowanych HDP. Prokuratura objęła dochodzeniem około 50 deputowanych HDP.

PAP/RIRM

drukuj