fot. PAP/Andrzej Grygiel

Trzej zatrzymani ws. katastrofy w Szczyrku usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Wszystkie trzy osoby, zatrzymane w środę w śledztwie dotyczącym śmierci ośmiorga osób w wyniku wybuchu gazu w Szczyrku, usłyszały już prokuratorskie zarzuty – poinformowała rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszka Michulec.

Mężczyźni są podejrzani o sprowadzenie pożaru i zawalenia się budynku, w wyniku czego śmierć poniosło osiem osób. Grozi im do 12 lat więzienia.

„Prokurator ogłosił już treść zarzutu każdej z zatrzymanych wczoraj osób. Natomiast czynności z udziałem podejrzanych nadal trwają” – powiedziała przed południem rzecznik prokuratury w Bielsku-Białej.

Śledczy nie udzielają informacji na temat wyjaśnień osób podejrzanych. Prawdopodobnie jeszcze w czwartek prokuratura podejmie decyzje dotyczące zastosowania wobec zatrzymanych środków zapobiegawczych; formalnie ma na to czas do godzin przedpołudniowych w piątek.

Zatrzymane w środę osoby to Roman D. – prezes firmy budowlanej, która zleciła przewiert pod ul. Leszczynową w Szczyrku, oraz Marcin S. i Józef D. – pracownicy firmy budowlanej specjalizującej się w przewiertach podziemnych i wykonujący to zlecenie.

M.in. na podstawie ustnych opinii biegłych z zakresu gazownictwa i geodezji prokuratura oceniła, iż wybuch mógł być konsekwencją „ciągu działań i zaniechań” związanych z prowadzoną w pobliżu miejsca katastrofy inwestycją. Do tragedii doszło 4 grudnia wieczorem. Wybuch gazu zniszczył całkowicie trzykondygnacyjny dom. Ratownicy znaleźli w gruzach ciała ośmiu ofiar, w tym czworga dzieci.

Po wybuchu bielska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach. Śledczy zlecili pisemne opinie powołanych w tej sprawie biegłych z zakresu fizykochemii, budownictwa, gazownictwa, geodezji i geologii.

Przed ponad tygodniem prokuratorzy potwierdzili, że istniał związek między wybuchem gazu w Szczyrku a pracami budowlanymi prowadzonymi pod ulicą, przy której stał zniszczony dom. Podczas badania z wykorzystaniem georadaru znaleziono miejsce uszkodzenia gazociągu, które później zostało odsłonięte i poddane szczegółowym oględzinom.

W poniedziałek bielska prokuratura poinformowała o zakończeniu identyfikacji wszystkich ofiar wybuchu gazu. Otworzyło to możliwość wydania zwłok rodzinie. W czwartek w południe rozpoczną się uroczystości pogrzebowe. Ofiary zostaną pochowane na cmentarzu parafialnym w Szczyrku.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl