fot. PAP/EPA

Niemcy upamiętniają ofiary zamachu w Berlinie sprzed trzech lat

Mijają trzy lata od zamachu terrorystycznego na jarmark bożonarodzeniowy w Berlinie. Tunezyjczyk Anis Amri wjechał wówczas porwaną ciężarówką w tłum ludzi, zabijając 11 osób. Wcześniej mężczyzna zamordował polskiego kierowcę pojazdu.

„Wszystkie te ofiary nie są zapomniane. Ten czyn pozostawił głębokie rany, żałobę u krewnych, ból i traumę u dotkniętych oraz trwały uraz w naszym społeczeństwie. Ponieważ widzimy, że wolnościowa demokracja jest narażona na niebezpieczeństwo” – powiedział w rocznicę zamachu przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble.

Polityk współrządzących w RFN chadeków zastrzegł, że państwo nie może zagwarantować 100-procentowego bezpieczeństwa. Robi jednak wszystko, aby chronić wolność każdego człowieka.

Anis Amri, który 19 grudnia 2016 roku wjechał rozpędzoną ciężarówką na jarmark bożonarodzeniowy w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg, od dłuższego czasu był na policyjnej liście osób stanowiących zagrożenie. Był notowany przez służby za handel narkotykami. Wiadomo było też, że jest skłonny do przemocy.

Po zamachu Amriemu udało się uciec do Włoch, gdzie cztery dni po ataku zginął w wymianie ognia z policją.

Śledztwo wykazało, że niemieckie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo popełniły w postępowaniu z przebywającym od 2015 roku na terenie Niemiec Tunezyjczykiem wiele kardynalnych błędów. Pomimo istniejących przesłanek nie umieszczono go w areszcie i nie deportowano do kraju pochodzenia, co pozwoliłoby uniknąć zamachu.

W zamachu sprzed trzech lat zginęło w Berlinie 12 osób, w tym jeden Polak – kierowca ciężarówki, którą uprowadził Tunezyjczyk.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl