Trwają wybory samorządowe na Słowacji

Słowacy ruszyli do urn. Wybierają wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także radnych. Głosowanie zakończy się o godz. 22.00.

Na Słowacji trwają wybory lokalne. Odbywają się one w prawie 3 tysiącach gmin i miast. Do głosowania uprawnionych jest 4 mln 400 tys. obywateli. O stanowiska wójtów, burmistrzów i prezydentów miast ubiega się ponad 7 tys. kandydatów, a o mandaty radnych – około 90 tys. osób.

Obserwatorzy zwracają uwagę, że wybory są testem dla partii Kierunek–Socjaldemokracja, która ma problemy z wizerunkiem i utrzymaniem pozycji najpopularniejszej partii w kraju. W marcu ze stanowiska premiera zrezygnował jej przewodniczący Robert Fico, który w ten sposób starał się zażegnać kryzys polityczny po zamordowaniu w końcu lutego br. dziennikarza śledczego Jana Kuciaka. W wielu miejskich gminach przeciwko kandydatom tej partii zawiązały się koalicje dwóch najsilniejszych partii opozycyjnych: Wolność i Solidarność oraz Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości. Komentatorzy podkreślają jednak, że najprawdopodobniej najwięcej miejsc w radach gmin i stanowisk burmistrzów obejmą kandydaci niezależni.

TV Trwam News/RIRM 

drukuj