Trwają warsztaty dziennikarskie w WSKSiM

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej już drugi dzień trwają warsztaty pod hasłem „Nowe widnokręgi; dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”. W warsztatach bierze udział młodzież z Polski i ze świata.

Warsztaty rozpoczęły się w piątek i  będą trwać do niedzieli. Zajęcia kierowane są do uczniów trzecich klas gimnazjum i kolejnych klas liceum.

W programie organizowanych zajęć są m.in: warsztaty dziennikarskie, telewizyjne, radiowe i prasowe. Podczas zajęć, które odbywają się z podziałem na grupy, prezentowany jest fachowy sprzęt radiowy i telewizyjny. Warsztaty prowadzą profesjonaliści, którzy na co dzień pracują w mediach.

Dla fanów informatyki uczelnia przygotowała warsztaty informatyczno-multimedialne, prowadzone przez wykładowców WSKSiM. Uczelnia przygotowała także warsztaty aktorskie oraz warsztaty z komunikacji.

Oprócz zajęć praktyczno – teoretycznych, w auli WSKSiM odbywają się także wspólne wykłady. Uczestnicy maja możliwość wysłuchania wykładu, którego prelegentem jest o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektor Radia Maryja i założyciela WSKSiM.

W programie przewidziane jest również zwiedzanie Torunia, Radia Maryja oraz TV Trwam.

Jak mówi Dziekan Uczelni dr Dorota Żuchowska warsztaty mają na celu pomóc młodemu człowiekowi w lepszym spojrzeniu na przyszłość.

– Celem tych warsztatów jest przede wszystkim przybliżenie tego czym jest dziennikarstwo, czym jest zainteresowanie multimediami, informatyką czy też aktorstwem, bo taka specjalność ostatnio powstała w naszej uczelni. Zamiarem jest również to, żeby młodych ludzi, którzy są w ostatnich klasach gimnazjum czy w szkołach ponadgimnazjalnych, którzy może jeszcze zastanawiają się nad tym co wybrać, co robić w przyszłości, na jakie pójść studia, żeby zachęcić ich do obrania właśnie tych kierunków – powiedziała dr Dorota Żuchowska.

Jak podkreśla  dziekan WSKSiM zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże i wzrasta ono z edycji na edycję. Wśród uczestników warsztatów jest wiele osób, które przyjeżdżają po raz kolejny, dla nich tworzone są grupy zaawansowane.

Rektor WSKSiM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, zwraca uwagę na konkretny zamysł organizowanych warsztatów, który wychodzi naprzeciw tym którzy chcą żyć w prawdzie i tą prawdę głosić w mediach.

– Z samej nazwy tegorocznej edycji warsztatów wynika konkretny zamysł, mianowicie pragniemy zaproponować młodzieży, która przecież już orientuje się co do tego świata – a ten jest dziś bardzo trudny –  stąd też już tej młodzieży potrzeba dużo światła, dużej mądrości i my wychodzimy naprzeciw tym pragnieniom młodych ludzi, którzy chcą żyć w prawdzie, w środowisku dzisiejszego świata, gdzie nie jest prosto być wiernym swoim ideałom a przede wszystkim stawać zawsze po stronie prawdy –  akcentował o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Jest to już VII edycja warsztatów, z roku na rok zajęcia cieszą się coraz większą popularnością. O miłej atmosferze warsztatów mówią jego uczestnicy.

Na warsztaty przejechałam po raz trzeci. Jestem tutaj kolejny raz ponieważ w trakcie zajęć odkryłam, że zawód dziennikarza może być wspaniałą przygodą, dlatego też zdecydowałam się w tym kierunku kształcić. Wiem też, że ta szkoła zrobi to najlepiej – Agata.
– Bardzo lubię tą atmosferę, można spotkać się ze znajomymi, ale  też dużo się dowiedzieć. Jest to taki czas kiedy można dotknąć tych mediów, zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza od kuchni. I to jest właśnie fajne  – Kuba
 

Wielu spośród uczestników bierze udział w warsztatach już po raz kolejny; niektórzy rozważają także możliwość przyjścia do toruńskiej Uczelni, ponieważ – jak mówią – dostrzegają atuty WSKSiM.

To już moje czwarte warsztaty. Przyjeżdżam tu ponieważ te warsztaty zmieniły mój światopogląd. Inaczej patrzę na różnego rodzaju media, nie jestem już tak ufna i naiwna jak ludzie, którzy są bardzo nieświadomi tego. Poznałam też niesamowitych ludzi z którymi utrzymuje kontakt – Monika.
Na warsztatach jestem po raz trzeci. Warsztaty zainteresowały mnie tym, że można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Jestem bardzo zadowolony z atmosfery, która tutaj panuje i sposobu prowadzenia zajęć – Paweł.

Patronat nad warsztatami dziennikarskimi w WSKSiM objęło Radio Maryja.

RIRM

drukuj