fot. TV Trwam

Trwają prekonsultacje projektu SLIM VAT 2

Rozpoczęły się prekonsultacje projektu SLIM VAT 2. Ministerstwo Finansów przygotowało kolejnych 15 nowych uproszczeń rozliczania podatku od towarów i usług.

Pakiet realizuje wiele postulatów zgłaszanych przez przedsiębiorców na przykład za pomocą aplikacji [Głos Podatnika]. Zawiera m.in. prostsze fakturowanie, zmniejszenie formalności oraz poprawę płynności finansowej firm. [czytaj więcej]

Resort zaproponował usunięcie długiej listy obowiązków, które ciążyły na przedsiębiorcach – powiedziała rzecznik ministra finansów, Iwona Prószyńska.  Wiele z nich – jak dodała – dzięki informatyzacji Krajowej Administracji Skarbowej straciły rację bytu. Aktualnie podatnicy nie będą musieli wykazywać przyczyny korekty faktur.

– Rezygnujemy także z duplikatów faktur oraz wydłużamy możliwość wystawienia faktury z 30 aż do 60 dni przed dostawą towarów czy wykonaniem usługi. Zwiększy się również elastyczność realizacji prawa do odliczenia VAT. Takie rozwiązania nie tylko zwiększą komfort prowadzenia biznesu, ale przyniosą firmom faktycznie realną oszczędność czasu. Uproszczenia ujęte w SLIM VAT 2 obejmują m.in. ułatwienia odliczania VAT na samochody wykorzystywane do działalności gospodarczej, pełniejszą neutralność w opodatkowaniu importu usług, łatwiejszy wybór opcji opodatkowania w obrocie nieruchomościami czy wydłużenie czasu na skorzystanie z ulgi za złe długi z 2 do 3 lat – wskazała Iwona Prószyńska.  

Prekonsultacje są otwarte dla wszystkich. Uwagi i opinie można zgłaszać na stronie Ministerstwa Finansów do 1 marca 2021 roku.

Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu resort opracował pierwszy pakiet SLIM VAT. Był to pilotażowy projekt, ułatwiający rozliczenia tego podatku i znoszący zbędne obowiązki, utrudniające przedsiębiorcom prowadzenie biznesu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl