fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Trwają obchody Dnia Weterana

W Giżycku i Orzyszu trwają obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa. Dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku sprawowana będzie Msza św. polowa w intencji weteranów. Natomiast w południe odbędzie się uroczysty apel, a po nim Piknik Weterana.

Chętni będą mogli wysłuchać koncertów, m.in. orkiestr wojskowych i policyjnych, czy też zjeść wojskową grochówkę – mówi mjr Anna PęziołWójtowicz, rzecznik Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku zaplanowana jest polowa Msza św., uroczysty apel, a po nim od godz. 13.00 do 19.00 Piknik Weterana, na którym będzie można spróbować wojskowej grochówki, wziąć udział w zabawach i grach dla dzieci oraz osób starszych. Będą również wystawy poświęcone weteranom, pokaz sprzętu wojskowego. Będzie również można zobaczyć czołgi, transportery i samochody opancerzone, które są na wyposażeniu polskiej armii. Zapraszamy również na występ orkiestr wojskowych, zespołów czy pokazy tańca towarzyskiego. Przez cały dzień będzie również przeprowadzana akcja honorowego oddawania krwi – informuje mjr Anna PęziołWójtowicz.

Także dziś w Giżycku zostanie odznaczonych pięciu policjantów, którzy służyli w Kosowie, oraz 40 funkcjonariuszy BOR, którzy pełnili służbę w Afganistanie, Iraku oraz Libii.

Weterani misji zagranicznych to żołnierze, a także funkcjonariusze służb specjalnych i mundurowych. Od 50 lat w misjach zagranicznych wzięło udział ponad 100 tys. żołnierzy i kilka tysięcy funkcjonariuszy innych służb mundurowych.

 

RIRM

drukuj