XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie

Oratorium Vivaldiego i Symfonia Feliksa Nowowiejskiego – te i wiele innych utworów będzie można usłyszeć podczas rozpoczynającego się dziś XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie.

Wręczona zostanie także Srebrna Piszczałka – nagroda ks. abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Celem festiwalu jest prezentacja twórczości muzycznej związanej m.in. z chrześcijaństwem. Jak mówi Przemysław Kapituła, dyrektor XXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej, chodzi o atrakcyjną formę przekazu i wysoki poziom artystyczny.

– Każdy rodzaj sztuki należy promować – również muzykę sakralną. Muzyka sakralna jest często uznawana za muzykę mało atrakcyjną. Teraz wkoło nas wszystko musi być kolorowe i świecące, więc muzyka sakralna nieraz przepada, a przecież to jest najpiękniejszy wycinek kultury. Oratoria, muzyka organowa, muzyka wokalna, instrumentalna czy chóralna – to są arcydzieła, ale są dopiero wtedy widoczne, kiedy są wykonywane. Koncerty są piękne – oratorium Vivaldiego, utwory Nowowiejskiego, wspaniali, zagraniczni soliści i najpiękniejsze warszawskie kościoły, archikatedra i inne. Tak więc, gorąco zapraszam do udziału w tych koncertach – zachęca Przemysław Kapituła.

XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej zaliczany jest do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najważniejszych imprez tego typu w świecie.   Powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty, Przemysława Kapituły, dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny.

Festiwal Muzyki Sakralnej potrwa do 4. czerwca. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

RIRM

drukuj