fot. PAP/Tomasz Gzell

Trwają obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

Trwają obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego przeciwko niemieckiemu okupantowi. Wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało 63 dni.

Każdego roku rocznica zrywu to bardzo duże wydarzenie. Organizowane są różnego rodzaju przedsięwzięcia mające na celu uczczenie pamięci i czci bohaterów.

1 sierpnia w całym kraju zawyły syreny o godzinie „W” czyli 17.00, gdyż o tej godzinie zaczęła się walka za wolną Polskę. Z tej okazji odbywa się wiele uroczystości o charakterze lokalnym, a także państwowym, m.in. „Marsz Pamięci”, który odbędzie się w poniedziałek 5 sierpnia w Warszawie.

Należy pamiętać o powstańcach – podkreślił Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Powstańcy warszawscy to już jest garstka. W miniony poniedziałek pożegnaliśmy jednego z powstańców prof. Jerzego Majkowskiego, prezesa okręgu warszawskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, światowej sławy neurologa, człowieka, który walczył jako nastolatek w Katedrze św. Jana, zdobył dwukrotnie Krzyż Walecznych. Oni odchodzą, odchodzą każdego dnia. My mamy tę świadomość, a zatem możliwość obcowania jeszcze z nimi to jest porównywalny moment do II Rzeczpospolitej, kiedy można było spotkać powstańców styczniowych, uścisnąć im dłoń, podziękować, ale jednocześnie otrzymać od nich testament wartości, który był udziałem ich pokolenia – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W czasie walk zginęło ponad 200 tys. osób – zarówno żołnierzy, jak i cywilów.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl