fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwają ćwiczenia Dragon 21

W całej Polsce trwają ćwiczenia Dragon 21. To jedno z najważniejszych ćwiczeń wojskowych w tym roku. W tym roku wojska mają m.in. doskonalić współpracę z administracją cywilną oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.  

Celem tegorocznej edycji ćwiczenia Dragon 21 jest doskonalenie współpracy wojsk operacyjnych z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz administracją cywilną i resortem spraw wewnętrznych.

https://twitter.com/DGeneralneRSZ/status/1403304059231145984

Ważnym elementem jest także certyfikacja dowództwa 18. Dywizji Zmechanizowanej, formowanej od 2018 roku. W ćwiczeniach Dragon 21 uczestniczą żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – łącznie 9400 wojskowych i 800 jednostek sprzętu. Odbywają się one zarówno na lądzie, morzu, w powietrzu, jak i cyberprzestrzeni. Obecnie ćwiczenia wchodzą w ostatni etap.

– Pod koniec tygodnia rozpocznie się ćwiczenie dwu-trzysztabowe, wsparte komputerowo, z wykorzystaniem centrum symulacji Akademii Sztuki Wojennej. Dywizja zostanie poddana egzaminowi z planowania, a następnie działania zostaną sprawdzone podczas symulacji. Będzie to świadczyło o trafności podjętej decyzji. 18 czerwca dywizja osiągnie pełną gotowość bojową – mówi dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, generał Jarosław Gromadziński.

Ćwiczenia Dragon 21 rozpoczęły się 2 czerwca i potrwają do 18 czerwca. Manewry odbywają się co dwa lata, na przemian z ćwiczeniem Anakonda.

RIRM

drukuj