Trwa XVIII Forum Polonijne

W toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej trwa XVIII Forum Polonijne. W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Ojczyzna Was potrzebuje”.

Do grodu Kopernika przyjechali reprezentanci Polonii z całego świata, parlamentarzyści oraz przedstawiciele środowisk naukowych. Podczas trzydniowego spotkania będą oni omawiać problemy naszego kraju oraz Polaków mieszkających za granicą.

O. dr Zdzisław Klafka, rektor WSKSiM, podkreśla, że inicjatywa Forum Polonijnego harmonijnie współbrzmi z misją i charyzmatem uczelni. Dodaje, że dzisiaj, kiedy postawy patriotyczne są wyśmiewane, potrzeba nam uczyć się dawania świadectwa miłości do ojczyzny.

Tutaj do Torunia, miejsca, w którym powstało Radio Maryja, Telewizja Trwam i Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, przyjeżdżają Polacy, aby dzielić się swoją miłością do Ojczyzny. Uczymy się tego, co podkreślał św. Jan Paweł II. On pierwszy dawał świadectwo miłości do Ojczyzny. Myślę, że niejako trzeba przeżyć brak Ojczyzny, aby odkryć jej wartość na nowo i to, jak bardzo postawa patriotyczna przyczynia się również do upiększania naszego człowieczeństwa. Nie można być pięknym człowiekiem bez bycia patriotą – podkreśla o. dr Zdzisław Klafka.

Pierwszego dnia Forum, jego uczestnicy wysłuchali wykładu pt. „Polska – niewykorzystane szanse dla zrównoważonego rozwoju Europy”. Zagadnienie to przedstawił poseł Jan Szyszko, były minister środowiska. Następnie odbyła się dyskusja, a zaraz po niej Apel Jasnogórski.

Na dziś planowane jest wystąpienie m.in. posła prof. dr. hab. Krzysztofa Szczerskiego nt. polskiej polityki zagranicznej i partnerstwa Polonii i Polaków w tym zakresie oraz Stanisława Pieszki ze Związku Polaków na Litwie nt. roli sprawujących władzę i mediów w Polsce w budowaniu fałszywego wizerunku Polaków na Litwie.

W programie Forum Polonijnego jest także program słowno-muzyczny: W hołdzie Powstańcom Warszawskim i Żołnierzom Niezłomnym, w wykonaniu studentów WSKSiM, wyjazd do Górska na miejsce uprowadzenia bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego.

 

RIRM

drukuj