Trwa wystawa Sił Zbrojnych RP w Kielcach

Ciężki sprzęt, broń, pojazdy oraz wyposażenie osobiste żołnierzy można zobaczyć na Wystawie Sił Zbrojnych RP w Kielcach. To wszystko w ramach Dni Otwartych, które wpisują się w 26. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Zwiedzający mogą podziwiać w sumie 380 jednostek sprzętu i eksponatów wojskowych, między innymi pojazdy opancerzone „Rosomak” czy samobieżną haubicę „Krab”.

Będą też pokazy tresury psów policyjnych i zawody strzeleckie, a na dzieci i młodzież czekają prelekcje dotyczące kosmosu.

Zakończone wczoraj targi obronne z udziałem przedstawicieli największych międzynarodowych przemysłów militarnych to okazja do wielu dyskusji na temat wyzwań w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział na antenie Radia Maryja poseł Bartosz Kownacki z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

 – W pierwszej kolejności rozmawia się o tym, jak należy modernizować armię, jakie uzbrojenie jest najbardziej przydatne do takich czy innych zamierzeń. O tym, jak mają wyglądać budżety obronne. Tu trzeba powiedzieć, że Polska ma jeden z największych budżetów obronnych, to są olbrzymie pieniądze. Oczywiście, jeszcze niewystarczające, bo nasz budżet to 40 mld zł, a niemiecki to 40 mld, ale euro, rosyjski 40 mld dolarów. Mimo to ten budżet jest liczącą się kwotą na arenie międzynarodowej – podkreślił Bartosz Kownacki.

Tegoroczna Wystawa Sił Zbrojnych RP w Kielcach zajmuje ponad 14 tys. metrów kwadratowych powierzchni.  Prezentują się między innymi wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne oraz żandarmeria.

W ubiegłym roku w Dniach Otwartych Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wzięło udział około 16 tys. osób. Tegoroczna wystawa potrwa do jutra. Wstęp jest bezpłatny.

RIRM

drukuj