fot. PAP/Piotr Polak

Wystawa pt. „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” prezentowana w sześciu polskich miastach

W sześciu miastach kraju prezentowana jest dziś wystawa „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Wspólną inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowej i wojewodów można obejrzeć w: Gdańsku, Krakowie, Kielcach, Rzeszowie, Warszawie i oczywiście w Poznaniu. 

Na planszach przygotowanych przez historyków poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane z tym zrywem niepodległościowym. [czytaj więcej]

Dokonano także próby bilansu Powstania Wielkopolskiego i wkładu Wielkopolan w walki o granice całej II Rzeczpospolitej Polskiej. O edukacyjnych wystawach opowiada dr Rafał Leśkiewicz, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej.

– To są wystawy, na których prezentujemy zryw powstańczy. Pokazujemy przyczyny, przebieg i skutki Powstania Wielkopolskiego, wpisując je w szeroki kontekst związany z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i istotny wkład, jaki wnieśli Wielkopolanie do odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzez tę wystawę celebrujemy postaci, pokazujemy ważne postaci dla Powstania Wielkopolskiego oraz wskazujemy na dalekosiężne skutki Powstania Wielkopolskiego i jego wpływ na utrwalenie niepodległości – podkreślił dr Rafał Leśkiewicz.

Wystawy to jedna z inicjatyw IPN-u, które wpisują się w obchody 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku 27 grudnia po raz pierwszy obchodzone będzie także święto Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Walki wybuchły w 1918 roku w Poznaniu. Miasto zostało wyzwolone 6 stycznia 1919 roku. Do połowy stycznia powstańcy zajęli większą część Wielkopolski.

Ostateczne zwycięstwo przypieczętował traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. [więcej]

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl