Trwa wizyta szefa MON w USA

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przebywa z dwudniową wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef MON spotka się m.in. z doradcą prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem oraz z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem.

Minister Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał także z przewodniczącym Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów i Komisji Sił Zbrojnych Senatu. Wśród tematów jest m.in. zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce i współpraca przy programach zbrojeniowych.

Szef MON przed wylotem do USA m.in. wyraził gotowość przyjęcia kolejnych żołnierzy amerykańskich. Przypomniał, że Polska zwiększyła wydatki obronne i nawiązał do kontraktu na zestawy Patriot zawartego pod koniec marca.

Trwają rozmowy nt. drugiej fazy programu Wisła, a więc kolejnej partii baterii Patriot, które będziemy kupować. Będę rozmawiał także o innych programach. Jak państwo pamiętacie, przyjąłem sobie zasadę, że informuję opinię publiczną, kiedy te programy są finalizowane, a więc nie będę uprzedzał faktów. Jest dobry klimat tych rozmów. Moje wcześniejsze spotkania w Waszyngtonie, jak i Brukseli, świadczą o tym, że relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre – zapewnił minister Mariusz Błaszczak.

Polska jest zainteresowana amerykańską ofertą artylerii rakietowej dalekiego zasięgu w ramach programu Homar. Poprzednik ministra Mariusza Błaszczaka na stanowisku szefa MON, Antoni Macierewicz, pod koniec ub.r. przyznał, że negocjacje z amerykańskim producentem, wskazanym jako partner, są trudne.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl