Dobiegła końca kampania „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”
Motywy przedstawiające Kopiec Czynu Niepodległościowego – Mogiła Mogił, Gabriela Narutowicza oraz Orzełka Legionowego zebrały najwięcej głosów w internetowej ankiecie przeprowadzonej przez MSWiA. Tym samym zakończyła się kampania społeczna resortu spraw wewnętrznych i administracji „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”.
O wynikach konsultacji społecznych poinformował dziś szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji powiedział, że 763 tys. osób weszło na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl i przedstawiło swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu, który upamiętni stulecie odzyskania niepodległości.
Poinformował również o swoich decyzjach dotyczących umieszczenia w dokumencie niektórych symbolicznych miejsc i postaci związanych z walką o wolną Polskę.
– Jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast tej ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza. To jest najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który razem z innymi Orlętami Lwowskimi walczył o niepodległość Polski. W drugiej sprawie, która wzbudzała także szereg kontrowersji, zdecydowałem, że w przypadku Ostrej Bramy w miejsce tego symbolu została zawarta inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a więc grób Matki i Serce Syna – mówił minister Mariusz Błaszczak.
Nowy paszport zostanie wydany w przyszłym roku. Dokument będzie miał nowoczesne zabezpieczenia i będzie w formie nawiązywał do ważnych wydarzeń i postaci historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in. Józefa Piłsudskiego, order Virtuti Militari czy Orzełka Legionowego.
RIRM