Dobiegła końca kampania „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”

Motywy przedstawiające Kopiec Czynu Niepodległościowego – Mogiła Mogił, Gabriela Narutowicza oraz Orzełka Legionowego zebrały najwięcej głosów w internetowej ankiecie przeprowadzonej przez MSWiA. Tym samym zakończyła się kampania społeczna resortu spraw wewnętrznych i administracji „Zaprojektuj z nami Polski Paszport 2018”.

O wynikach konsultacji społecznych poinformował dziś szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Podczas konferencji powiedział, że 763 tys. osób weszło na stronę zaprojektujpaszport.gov.pl i przedstawiło swoje opinie ws. nowego polskiego paszportu, który upamiętni stulecie odzyskania niepodległości.

Poinformował również o swoich decyzjach dotyczących umieszczenia w dokumencie niektórych symbolicznych miejsc i postaci związanych z walką o wolną Polskę.

– Jeśli chodzi o Cmentarz Orląt Lwowskich, zdecydowałem o tym, żeby zamiast tej ikony była przedstawiona postać Antosia Petrykiewicza. To jest najmłodszy kawaler orderu Virtuti Militari, 13-letni chłopiec, który razem z innymi Orlętami Lwowskimi walczył o niepodległość Polski. W drugiej sprawie, która wzbudzała także szereg kontrowersji, zdecydowałem, że w przypadku Ostrej Bramy w miejsce tego symbolu została zawarta inskrypcja z grobu Marii Piłsudskiej, a więc grób Matki i Serce Syna – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Nowy paszport zostanie wydany w przyszłym roku. Dokument będzie miał nowoczesne zabezpieczenia i będzie w formie nawiązywał do ważnych wydarzeń i postaci historycznych związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające m.in. Józefa Piłsudskiego, order Virtuti Militari czy Orzełka Legionowego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl