Min. Finansów chce wprowadzić rozwiązania ułatwiające skupowanie tzw. pustych faktur

Ministerstwo Finansów pracuje nad przygotowaniem przepisów, które uproszczą procedurę skupowania przez resort tzw. pustych faktur.

Obecnie Krajowa Administracja Skarbowa może stosować ten środek jedynie w określonych przypadkach i za zgodą Prokuratora Generalnego w ramach tzw. zakupu kontrolowanego.

Zgodnie z nowymi przepisami kontrolerzy KAS mogliby odpowiadać na ogłoszenia dotyczące sprzedaży kosztów i zdobywać w ten sposób NIP nieuczciwego wystawcy, a następnie – korzystając ze swojej bazy – namierzać nieuczciwych kontrahentów.

Chodzi o ukrócenie procederu polegającego na pomniejszaniu należnego VAT-u o podatek naliczony na fikcyjnej fakturze albo przez wrzucanie zakupu udokumentowanego taką fakturą w koszty. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Ministerstwo Finansów kontynuuje działania, które w coraz większym stopniu uszczelniają polski system podatkowy – powiedział poseł Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

– Puste faktury są po prostu pewnym fikcyjnym dokumentem. Jest właśnie taką (jak można się domyślać) formą sztucznego obniżania sobie kosztów, manipulowania tymi kosztami. Jest to rodzaj przestępstwa, które z reguły służy później jakieś formie wyłudzenia czy zwrotów podatków, zaniżenia świadczenia podatkowego. To jest o prostu konsekwentne działanie na rzecz likwidacji tej patologii, która rozrosła się do niebotycznych rozmiarów. To gdzieś w systemie gospodarczym fałszuje również obraz sytuacji gospodarczej. Jest to więc bardzo słuszne, sensowne działanie – ocenił Janusz Szewczak.   

Według Najwyższej Izby Kontroli w 2016 roku skarbówka wykryła ponad 421 tys. fikcyjnych faktur na kwotę blisko 104 miliardów złotych.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl