fot. PAP/EPA

Trwa walka z koronawirusem

Ponad dwa 2 700 osób – tyle zabił koronawirus, w większości w Chinach. Wirus  rozprzestrzenił się już w ponad 30 innych krajach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia wzrosła do ponad 80 tys. Pierwsze przypadki zakażenia potwierdzono w Austrii, Chorwacji i Rumunii.

Koronawirus z Wuhanu z Chin może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. Liczba osób zainfekowanych w tym państwie wzrosła do ponad 78 tys.  Najnowsze dane Komisji wskazują, że rozprzestrzenianie się epidemii w Chinach ma jednak tendencję spadkową. Z kolei w Korei Południowej stwierdzono 169 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Według Koreańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom 134 nowe przypadki zakażenia mają związek z nabożeństwami w mieście Daegu. Zdecydowana większość osób zainfekowanych brała udział właśnie w tych nabożeństwach.

– Ostatniej nocy Centralna Centrala ds. Chorób i Środków Bezpieczeństwa uzyskała pełną listę nazwisk wszystkich 212 000 osób przebywających w kościele. Lista zostanie dostarczona do każdego samorządu lokalnego, a działania zostaną niezwłocznie podjęte – wskazał wiceminister zdrowia Korei Południowej.

Armia USA podała, że zainfekowany jest jeden amerykański żołnierz, stacjonujący w Korei Południowej.

– Bezpośrednie ryzyko dla ogółu społeczeństwa amerykańskiego pozostaje niskie. Ale, jak ostrzegaliśmy, może się to szybko zmienić – podkreślił dr Anthony Fauci z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych.

W San Francisco ostrzegano mieszkańców, aby byli przygotowani na rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Myślę, że lepiej być przygotowanym. W tym momencie nie widzieliśmy dużego wpływu koronawirusa w naszym mieście, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Jak dotąd wydaje się, że jest wszystko pod kontrolą. Ale myślę, że jeśli ludzie nie są przygotowani lub nie podejmują kroków, aby przygotować się na najgorsze scenariusze, sytuacja może dość szybko się zmienić – powiedziała mieszkanka USA.

– Myślę, że dobrze jest się przygotować. Nie jestem pewien, czy coś się naprawdę wydarzy. Co kilka lat zawsze się boimy, na przykład w związku z ptasią grypę, ospą, prawda? Jak to się rozwinie i jak wpłynie jeszcze na San Francisco, nie jestem pewien. Ale jestem pewien, że w Chinach to całkiem spora sprawa. Mam nadzieję, że tutaj nie pojawi się w tak dużym stopniu – dodał obywatel Stanów Zjednoczonych

Największa epidemia w Europie ma obecnie miejsce we Włoszech, zwłaszcza w północnych regionach Lombardii i Wenecji Euganejskiej, z ponad 322 zakażeniami i 11 zgonami. Potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia nowym koronawirusem w Badenii-Wirtembergii na południu Niemiec. Zakażony to 25-latek, który niedawno był w Mediolanie. W Niemczech wcześniej wykryto 16 przypadków zakażenia. Austria, Chorwacja i Rumunia potwierdziły swoje pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem. O dwóch nowych poinformowała Francja. Koronawirus potwierdzono także w Algierii. To drugi wykryty przypadek w Afryce. Zakażony jest obywatelem Włoch, który przyjechał do Algierii kilka dni temu.

TV Trwam News

drukuj