Trwa tydzień misyjny w Brazylii

W Brazylii trwa Tydzień Misyjny poprzedzający rozpoczynające się za cztery dni Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro. W spotkaniu uczestniczy ok. 1,2 tys. Polaków.

Od wtorku młodzi pielgrzymi mają okazję zapoznać się z lokalną społecznością, poznać historię regionów oraz wspólnie przygotowywać wydarzenia kulturalne. Licznie zgromadzonej grupie pielgrzymów z Polski towarzyszy pięciu księży biskupów.

Polacy najbardziej polubili Kurytybę i Sao Paulo, w Kurytybie jest około 500 młodych Polaków, w Sao Paulo około 200. Jesteśmy m.in. w diecezji Belem, w diecezji Belo Horizonte i w słynnej Aparecidzie. Dlaczego wybraliśmy Kurytybę, dlatego że jest tam najliczniejsza Polonia. Jest to Polonia, która do Brazylii dotarła około 150 lat temu, dzisiaj jest to już 6-7 pokolenie. Bardzo słabo mówią lub w ogóle nie mówią po Polsku, ale czuje się tam taki wielki szacunek dla tego co polskie – powiedział ks. Grzegorz Suchodolski, Dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.

Ksiądz Suchodolski przypomniał, że podczas spotkania jego uczestnicy mogą uzyskać odpust zupełny.

 – Ojciec Święty zadecydował, że Penitencjaria Apostolska wydała dekret o możliwości uzyskania odpustu, nie tylko przez uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy są w Rio de Janeiro, ale także dla tych wszystkich, którzy będą duchowo łączyć się z nami, śledząc wydarzenia przez nowoczesne technologie tj. radio, telewizja czy internet. Łączymy się duchowo, śledzimy transmisje, modlimy się razem, przyjmujemy u siebie Komunie Św. i wówczas możemy uzyskać odpust zupełny – zaznaczał ks. Suchodolski.

W Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro 2013 r. młodym z całego świata towarzyszyć będzie Radio Maryja i TV Trwam. [Posłuchaj informacji nt. transmisji]

Audio MP3
Pobierz

W spotkaniu modlitewnym weźmie udział Ojciec Święty Franciszek, który w poniedziałek wyrusza do Brazylii w swoją pierwszą zagraniczną podróż apostolską.

Tegoroczne ŚDM trwać będą od 22 do 28 lipca. Głównym celem spotkania młodych- jak mówią organizatorzy – jest doświadczeniem wspólnoty Kościoła Powszechnego, kontemplacja Słowa Bożego i niesienie dla jak największej liczby ludzi sakramentu Pokuty oraz Eucharystii. Spotkania mają także zachęcić do odważnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela wszystkich chrześcijan.

Program ŚDM zakłada różnego rodzaju festiwale, katechezy w grupach językowych prowadzone przez księży biskupów i animowane przez wspólnoty młodzieżowe, spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem, modlitwy, nabożeństwa oraz czuwania.

Główna uroczystość otwarcia XXVIII ŚDM na Copacabanie będzie połączona z Mszą św. koncelebrowaną przez księdza arcybiskupa Rio de Janeiro Dom Orani João Tempest, a także biskupów i kapłanów uczestniczących w ŚDM.

Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych katolików, które odbywa się co dwa – trzy lata. Inicjatywę zapoczątkował Jan Paweł II w 1985 roku.

W związku z obchodami ŚDM w Rio de Janeiro także na terenie Polski organizowane będą spotkania dla wszystkich tych, którzy nie mogą wyjechać do Rio. Odbędą się one między innymi w Płocku, Zielonej Górze, Krakowie, Katowicach, Przemyślu, w zgromadzeniu ojców franciszkanów w Niepokalanowie oraz wspólnocie Emmanuel niedaleko Częstochowy.

RIRM

 

drukuj