fot. flickr.com

Trwa szacowanie szkód spowodowanych suszą w rolnictwie

Specjalne komisje powoływane przez wojewodów oceniają straty spowodowane suszą już w 1 tys. 403 gminach – poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Liczba tych gmin tylko w ostatnim tygodniu wzrosła o blisko 300.

Najwięcej komisji powołano w województwach: wielkopolskim, mazowiecki, łódzkim, podlaskim, lubelskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim. Według resortu rolnictwa suszą jest dotkniętych ponad 2 mln hektarów. Klęska suszowa objęła wszystkie województwa oraz wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw – podał w raporcie Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa.

Są szacowane zboża jare, rzepak, kukurydza, drzewa owocowe, krzewy, jak również niektóre oziminy. […]Jestem członkiem takiej komisji i przeprowadziliśmy w swojej gminie szacunki. Uważam, że straty są generalnie na wszystkich uprawach, większe lub mniejsze, a to co podają informację, to jest praktycznie jedna trzecia tych strat, które są w ogóle – wskazał Edward Kosmal, przewodniczący Rady Wojewódzkiej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w województwie zachodniopomorskim.

Całkowita wielkość strat spowodowanych suszą będzie znana po zakończeniu prac wszystkich komisji.

 

RIRM

drukuj