fot. facebook.com/lednica2000

Trwa Spotkanie Młodych Lednica 2000

Kilkadziesiąt tysięcy młodych osób modli się na Polach Lednickich.  Tegorocznym hasłem spotkania jest słowo „Jestem”. W tym roku gościem specjalnym był prezydent Andrzej Duda. Finalnym elementem uroczystości będzie przejście pielgrzymów przez stojącą nad jeziorem Bramę-Rybę. Symboliczne przejście oznacza wybór Chrystusa.

Młodzi ludzie na Polach Lednickich gromadzili się już od samego rana.

– Od samego początku witaliśmy uczestników pieśniami i tańcem. I to towarzyszy nam przez całe spotkanie – mówiła Anna Hejman, współorganizator tegorocznej edycji wydarzenia.

Pieśni i tańce to wizytówka każdej Lednicy. A wszystko po to, aby chwalić Pana Boga.  Pomysłodawcą spotkań był charyzmatyczny kapłan ojciec Jan Góra.

– Ojciec Jan Góra nam zostawił w swoim kajecie, kalendarzu rozpiskę wielu Lednic do przodu i na ten rok zaczerpnął z teologicznej tradycji takie sformułowanie, że jesteśmy z bezinteresownej Bożej Miłości i do tej bezinteresownej Bożej Miłości idziemy – tłumaczy o. Wojciech Prus, dominikanin, duszpasterz Spotkania Młodych Lednica 2000.

Takim znakiem miłosierdzia względem bliźniego, którego uczył nas Chrystus, było obmycie sobie nawzajem nóg. Również na Lednicy obmywano dziś nogi.

– Tak, mamy taki wyjątkowy gest w tym roku na Polach Lednickich. Bierzemy tutaj przykład z Ewangelii. Chcemy służyć i chcemy pokazywać taką dosłowność Ewangelii – wskazuje Julia Hałasiak, współorganizator.

Hasłem tegorocznej Lednicy było słowo „Jestem”, a gadżetem, który otrzymali wszyscy uczestnicy – lustereczka, czyli tak zwane zwierciadła prawdziwego spojrzenia.

– Zwierciadła prawdziwego spojrzenia posłużą nam do tego, żeby spojrzeć na Chrystusa, a zarazem na samego siebie. Jeżeli w tym roku będziemy mówili o haśle „Jestem”, to my musimy odczuć głębię naszego człowieczeństwa – wyjaśnia o. Mateusz Kosior dominikanin, duszpasterz Spotkania Młodych Lednica 2000.

W wydarzeniu wzięło udział wielu kapłanów, w tym prymas Polski.

– Jest to miejsce ewangelizacji, która już od tych 22 lat tutaj wobec młodych ludzi się dzieje – wskazał ks. Arcybiskup.

Jako że obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości, na spotkaniu młodych nie zabrakło akcentów patriotycznych. Każdy uczestnik otrzymał białoczerwoną flagę od prezydenta Polski Andrzeja Dudy, który był gościem specjalnym Lednicy.

– Patrzę na was z wielkim wzruszeniem w tym szczególnym roku – roku 2018, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska młodzież jest razem, śpiewa pieśni, modli się, tworzy, buduje wspólnotę, a nad nimi powiewają biało-czerwone sztandary. Jak bardzo wam za to dziękuję! – powiedział prezydent Polski.

Andrzej Duda wyraził także, jak wielkie nadzieje na dobrą przyszłość Polska wiąże z młodymi ludźmi.

– To wy jesteście tym następnym pokoleniem, pokoleniem mojej córki, które będzie dalej budowało naszą ojczyznę. Wierzę w to, że dzięki właśnie tej obecności, dzięki temu budowaniu wspólnoty będzie ona z roku na rok coraz piękniejsza, dzięki waszemu wkładowi w jej rozwój – dodał.

Prezydent wspólnie z młodymi wziął udział w tradycyjnym tańcu lednickim.

Pierwsze spotkanie lednickie odbyło się w 1997 roku. Każdego roku wydarzenie przyciąga tłumy młodych pielgrzymów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj