fot. PAP/Tomasz Gzell

Trwa składanie wniosków o świadczenie „Dobry Start”

Od 1 sierpnia można składać papierowe wnioski o świadczenie „Dobry Start”. Jak prawidłowo wypełnić wniosek? Podpowiadamy i tłumaczymy, o czym należy pamiętać, żeby na pewno otrzymać pieniądze.

Wnioski o świadczenie „Dobry Start” od lipca można już składać drogą internetową. Od sierpnia z kolei wniosek można składać tradycyjnie, a więc w urzędzie. W tym roku – tak jak w ubiegłym – na zakup tzw. wyprawki szkolnej otrzymujemy 300 złotych.

– Wszyscy rodzice, którzy mają dzieci wiedzą, że utrzymanie dzieci kosztuje, że nauka kosztuje, że trzeba kupić książki, czasami podręczniki, przybory szkolne – mówi Tadeusz Dziuba, poseł PiS.

„Dobry Start” to finansowe wsparcie dla rodziców dzieci w wieku szkolnym. W zeszłym roku z tej pomocy skorzystało prawie 4,5 mln dzieci. Pieniądze przyznawane są niezależnie od kryterium dochodowego. Wypełnienie wniosku nie jest trudne – podkreśla Damian Napierała, wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

– Ubiegając się o świadczenie „Dobry Start” nie potrzebujemy żadnych dokumentów. Wystarczy złożenie formularza wniosku, na którym podajemy takie dane jak: swój PESEL, czyli PESEL wnioskodawcy, PESEL dziecka, nasz adres zamieszkania oraz rodzaj i adres szkoły, do której dziecko uczęszcza – tłumaczy Damian Napierała.

„Dobry Start” nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne.  Pieniędzy nie otrzymają też studenci, uczniowie szkół policealnych czy szkół dla dorosłych. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

– Aby otrzymać świadczenie „Dobry Start”, ostateczny termin złożenia wniosku upłynie 30 listopada. Jeżeli złożymy wniosek do 30 listopada, to mamy pewność, że takie świadczenie otrzymamy – wskazuje wicedyrektor Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Trwają prace nad tym, aby program „Dobry Start” był gwarantowany ustawą. Chodzi o to, aby każda następna partia, która wygra wybory, nie rezygnowała z dofinansowania wyprawek.

TV Trwam News/RIRM

drukuj