fot. Monika Bilska

Trwa remont krypty Wieszczów Narodowych w katedrze na Wawelu

W katedrze na Wawelu trwa remont krypty Wieszczów Narodowych, w której spoczywają Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki. W ramach prac konserwatorskich odnowione zostaną sarkofagi, a w pomieszczeniu wymieniona instalacja elektryczna i poprawiona wentylacja.

„Ze ścian w krypcie usunięte zostaną warstwy farb emulsyjnych, które ograniczały wymianę pary wodnej. Wymieniamy instalację elektryczną, która jest bardzo stara oraz wentylację – chcemy, aby oprócz wywiewu był także nawiew powietrza, bo panowały tam bardzo trudne warunki, jeśli chodzi o wilgotność” – powiedział PAP proboszcz parafii na Wawelu ks. prałat Zdzisław Sochacki.

Konserwacji poddawane są także sarkofag Adama Mickiewicza z wapienia dolomitowego, zaprojekowany przez Sławomira Odrzywolskiego oraz wykonany z czarnego marmuru według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza sarkofag Juliusza Słowackiego. Powierzchnia kamienia zostanie oczyszczona parą, konserwatorzy uzupełnią też ubytki.

Remont krypty Wieszczów potrwa do Wielkanocy i będzie kosztował 161 tys. zł.

To kontynuacja wieloletniego projektu konserwacji sarkofagów 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych na Wawelu, który ma zapewnione dofinansowanie ze SKZOK.

„Po zakończeniu prac zwiedzanie będzie dużo bardziej komfortowe. Będzie nowa wentylacja i podobnie jak w innych wyremontowanych już kryptach umieszczony zostanie tam ekran multimedialny z informacjami” – mówił ks. prałat Sochacki.

Krypta Wieszczów Narodowych została urządzona w 1890 r. z okazji sprowadzenia z Paryża zwłok zmarłego w 1855 r. Adama Mickiewicza. Od XVII wieku w tym miejscu chowani byli kapłani pełniący posługę w katedrze.

W 1927 r. ze stolicy Francji sprowadzono szczątki Juliusza Słowackiego i zdecydowano o powiększeniu krypty. W niszy za sarkofagiem poety umieszczono urnę z ziemią z grobu jego matki – Salomei Bécu.

W 1993 roku obok wejścia do krypty zamontowana została zaprojektowana przez krakowskiego rzeźbiarza Czesława Dźwigaja tablica-epitafium poświęcone Cyprianowi Kamilowi Norwidowi, a w 2001 r. umieszczono tam urnę z ziemią z jego paryskiej mogiły. W 2010 r. w 200. rocznicę urodzin Fryderyka Chopina w krypcie odsłonięty został medalion z wizerunkiem kompozytora.

PAP/RIRM

drukuj