fot. PAP/Krzysztof Świderski

Trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej w Opolu

W Opolu trwa I Kongres Żeglugi Śródlądowej. Biorą w nim udział przedstawiciele rządu, samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Wydarzenie jest okazją do dyskusji na temat stanu polskich śródlądowych dróg wodnych oraz wykorzystania ich potencjału gospodarczego.

Debaty zostały podzielone na kilka bloków tematycznych. Dotyczą one między innymi inwestycji wodnych w najbliższej perspektywie oraz organizacji przewozu towarów. Dyskusje w tym zakresie prowadzą między innymi eksperci z resortu gospodarki morskiej.

Chcemy odbudować potencjał polskich rzek, który został załamany na przełomie lat 80. i 90. – mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski w czasie konferencji.

– „Chcemy, by polskie rzeki stały się wielkimi drogami, po których będą pływały pełne towarów barki zwodowane w polskich stoczniach” – to cytat z pani premier Beaty Szydło z jej expose. Od tego czasu, trzymając się terminologii wodnej, ruszyła fala. Fala nadziei, oczekiwań i ludzi, którzy skupili się wokół tematów rzecznych. Nie trzeba było wiele. Nagle okazało się, że ten potencjał w nas, Polakach, przedsiębiorcach, samorządowcach jest wielki – powiedział Adrian Czubak.

W ramach kongresu odbywa się także dzień edukacyjny. Dla najmłodszych przygotowano wystawy i instalacje, a symulator szkół żeglugi morskiej pozwoli poczuć się jak na prawdziwym statku.

Partnerem Kongresu jest Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej. Patronat honorowy objął premier Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj