fot. PAP/EPA

Trwa globalna walka z pandemią  koronawirusa SARS-CoV-2

Liczba zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie powoli zbliża się do 4 mln. Do tej pory na Covid-19 zmarło ponad 263 tys. osób.     

W Stanach Zjednoczonych dobowa liczba zmarłych z powodu koronawirusa znów przekroczyła 2 tys. Od początku epidemii łącznie zmarło ponad 73 tys. Amerykanów.

– Wiele się nauczyliśmy o koronawirusie. Dowiedzieliśmy się wiele o tym ukrytym wrogu. To niebezpieczny wróg. To zły wróg – podkreślił prezydent USA Donald Trump.

Najwyższy dobowy przyrost zgonów odnotowano w Brazylii. W sumie od początku trwania w tym kraju pandemii odnotowano tam ponad 8,5 tys. zgonów. Brazylijski Senat zatwierdził pakiet pomocowy o wartości 10,5 miliarda dolarów dla miast i stanów, które borykają się z wyższymi niż zwykle kosztami opieki społecznej i problemami gospodarczymi. Projekt ustawy trafi teraz do podpisu prezydenta.

– Dystans jest naturalnym i logicznym środkiem. Nie będzie jednak działań bez dobrej strategii – zaznaczył Nelson Teich, minister zdrowia Brazylii.

Ponowny wzrost zgonów i zakażeń w ciągu ostatniej doby zanotowała Portugalia. W tym momencie liczba zakażonych przekracza tam 26 tys. O kolejne 10 tys. wzrosła liczba zakażeń w Rosji. W kraju w sumie zakażonych jest ponad 166 tys. osób. Rosyjski urząd sanitarny zaproponował trzyetapowy plan uchylania wprowadzonych dotąd ograniczeń. Nie podał jednak konkretnych terminów jego realizacji.   

– Podkreślam raz jeszcze, że nie wolno nam się spieszyć ze znoszeniem ograniczeń. Wszelkie zaniedbania lub pośpiech mogą doprowadzić do załamania lub kroku wstecz. Ceną najmniejszego błędu jest bezpieczeństwo, życie i zdrowie naszych ludzi – podkreślił prezydent Rosji Władimir Putin.

Stan wyjątkowy znosi Serbia. Otwiera bary, kawiarnie i restauracje. Przełożone z 26 kwietnia wybory parlamentarne i lokalne odbędą 21 czerwca, o czym poinformował prezydent kraju. Z kolei w Hiszpanii Kongres Deputowanych poparł decyzję rządu Pedra Sancheza o wydłużeniu stanu epidemicznego do 24 maja. Do tego czasu władze będą stopniowo likwidować wprowadzone dotąd  obostrzenia.

– Jedynym sposobem na zagwarantowanie stopniowego i rozważnego przejścia jest oczywiście stan wyjątkowy – poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

We Francji od 28 dni spada liczba chorych na oddziałach intensywnej terapii. w kraju na Covid-19 zmarło ponad 25 tys. osób. Premier Francji po południu ma określić wchodzące od poniedziałku nowe, łagodniejsze zasady codziennego życia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl