fot. twitter.com/PL_GIOS

Trwa debata dotycząca przestępczości środowiskowej

W gronie ekspertów trwa debata pod hasłem „Przestępczość środowiskowa – współczesne wyzwania dla organów ścigania i Inspekcji Ochrony Środowiska”.

Uczestnicy rozmawiają o tym, jak skuteczniej walczyć m. in. z nielegalnym składowaniem odpadów.

Debata związana jest z przygotowywaną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nowelizacją przepisów Kodeksu karnego oraz Kodeksu wykroczeń. Jak zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba, jest to pierwsza od lat 90. tak duża nowelizacja, która jest krokiem w kierunku zwalczania przestępczości środowiskowej.

W konferencji, obok przedstawicieli rządu, udział biorą m. in. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, szef Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz badacze z UW i KUL.

Jacek Ozdoba wskazał, że polski rząd jako cel postawił sobie walkę z przestępstwami, które niszczą środowisko. Część problemów, jak transgraniczne przemieszczanie odpadów, została już rozwiązana.

 – Ta debata ma pokazać, gdzie jest jeszcze problem, gdzie musimy wprowadzić nowe rozwiązania, ale też gdzie mamy już sukcesy. Nie da się ukryć, że Polska w ciągu ostatnich kilku lat zrobiła gigantyczny postęp np. w zakresie zwalczania przestępczości w zakresie przemieszczania odpadów, które jest problemem na kilku płaszczyznach. Z jednej strony jest to problem medialny, bo jest pewne niezrozumienie czy pojawiające się fake newsy, ale również mamy kwestie związane z realną przestępczością, która jest wynikiem trudnej sytuacji w całej Unii Europejskiej – mówił wiceminister.

Transmisję z konferencji można śledzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj