fot. Marcin Lubnau

[TYLKO U NAS] J. Ozdoba: Musimy oddzielić kwestie Europejskiego Zielonego Ładu od ideologii, która jest celem samym w sobie

Musimy oddzielić kwestie Europejskiego Zielonego Ładu od ideologii, która jest celem samym w sobie. Odstąpić od kwestii ideologii i popatrzyć na ten problem w sposób racjonalny, który nie zaszkodzi Polakom – powiedział wiceminister klimatu Jacek Ozdoba podczas konferencji „Europejski Zielony Ład a interes Polski” w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu mówił o konsekwencjach, które będą musiały ponieść mniejsze ciepłownie.

– Koszt za emisje poszedł do góry pomimo pandemii koronawirusa. Powinno być lepiej, ale spekulacje pokazują, że te ceny będą cały czas rosły, a więc obciążenia dla ciepłowni i samorządów będą ogromne. Na końcu obciążenie dla ciepłowni, sektory ciepłowni będą musiały zapłacić 5 mld złotych – poinformował wiceminister klimatu.

Prelegent przedstawił wpływ, wzrostu cen za emisję, na statystyczne gospodarstwa domowe.

– Co to będzie oznaczało dla gospodarstw domowych? Analiza pokazuje, że przeciętny Polak, który korzysta z systemowego ciepła, będzie musiał zapłacić rocznie o 800 złotych więcej. Oznacza to, że mieszkańcy zapłacą więcej za brukselskie szaleństwo – wskazał polityk.

Jacek Ozdoba poparł projekt ministra Michała Wosia, który zakłada odstąpienie od kwestii ideologicznych Europejskiego Zielonego Ładu i rozpatrzenie problemów klimatycznych w sposób racjonalny.

– Jak osiągnąć cel neutralności klimatycznej? Musimy oddzielić kwestie Europejskiego Zielonego Ładu od ideologii, która jest celem samym w sobie. Odstąpić od kwestii ideologii i popatrzyć na ten problem w sposób racjonalny, który nie zaszkodzi Polakom. Takie rozwiązanie proponuje pan minister Michał Woś – akcentował wiceminister.

Zachęcamy do śledzenia konferencji na żywo tutaj .

radiomaryja.pl

drukuj