Trudne relacje handlowe między Chinami a Stanami Zjednoczonymi

Nie słabnie napięcie w relacjach handlowych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Chiny wprowadziły tymczasowe cła na kauczuk z USA i Unii Europejskiej.  Weszły też w życie tymczasowe cła na importowane do Chin ze Stanów zboże sorgo.

Ministerstwo Handlu Chin ogłosiło wprowadzenie tymczasowych ceł antydumpingowych na niektóre rodzaje syntetycznego kauczuku z USA, UE i Singapuru. Decyzję ogłoszono w atmosferze zaostrzającego się konfliktu handlowego pomiędzy dwiema największymi gospodarkami świata. Prezydent Donald Trump grozi wprowadzeniem karnych ceł na chińskie produkty, których import do jego kraju wynosi nawet 150 mld USD rocznie. Chińczycy zapowiadają stanowczy odwet, co dodatkowo podsyca obawy o wybuch wojny celnej.

– Chiny będą zwracać baczną uwagę na najnowsze posunięcia i zawsze są gotowe podjąć niezbędne środki w celu ochrony praw chińskich przedsiębiorstw. Jednocześnie zauważyliśmy, że działania Stanów Zjednoczonych podsycają powszechne obawy dotyczące amerykańskiego handlu i środowiska inwestycyjnego. Akcje wymierzone w Chiny ostatecznie zaszkodzą samym Stanom Zjednoczonym – powiedział Gao Feng, rzecznik Ministerstwa Handlu Chin.

Międzynarodowy Fundusz walutowy ostrzega przed negatywnymi skutkami wojen handlowych.

  Niedawne nasilenie napięć handlowych rozpoczęło się na początku marca, gdy Stany Zjednoczone ogłosiły zamiar nałożenia ceł na stal i aluminium ze względów bezpieczeństwa narodowego, co doprowadziło do szeregu dwustronnych negocjacji mających na celu zmniejszenie deficytu USA z poszczególnymi partnerami handlowymi – podkreśla Maurice Obstfeld, ekspert Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Przez nakładanie ceł Donald Trump chce chronić własny rynek – wskazuje profesor Zdzisław Kordel. Zdaniem eksperta obecny spór między Pekinem a Waszyngtonem to zapowiedź określonego rozwoju wydarzeń na światowym rynku.

– Nadchodzi czas – moim zdaniem – że ten spór między USA a Chinami to preludium do jakiegoś ogólnego podziału rynków w globalnej wiosce. Niedługo będzie spotkanie Unii Europejskiej z Chinami w zakresie ustalenia pewnych reguł handlowych, które by dawały jednej i drugiej stronie określone profity ekonomiczne – zaznaczył prof. Zdzisław Kordel.

Tymczasem blisko dwa tysiące dwieście firm domaga się wyłączenia z programu ceł na stal, a ponad dwieście z ceł na aluminium. Rosnące koszty metali stanowią problem dla przedsiębiorstw, dla których są one ważnym surowcem. Z kolei Unia Europejska i Rosja wystąpiły z wnioskami do Światowej Organizacji Handlu o odszkodowanie od USA za ich cła importowe na stal i aluminium.

TV Trwam News/RIRM

drukuj