Kolejny przypadek wirusa ebola w USA

Kolejny przypadek zarażenia wirusem ebola w Stanach Zjednoczonych. Wstępne wyniki badań potwierdzają, że groźnym wirusem zaraził się pracownik szpitala w Dallas, który opiekował się chorym na ebolę Liberyjczykiem.

Pierwszym pacjentem, u którego zarażenie ebolą zdiagnozowano w USA był Liberyjczyk Thomas Eric Duncan. Chory zmarł w minioną środę. Teraz wirusem najprawdopodobniej zaraził się pracownik szpitala w Dallas, który opiekował się Duncanem.

Jak poinformowała służba zdrowia w Teksasie, próbki wysłano do Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom w Atlancie, gdzie zostaną przeprowadzone dodatkowe badania na obecność wirusa u pracownika szpitala. Mężczyzna w piątek wieczorem poinformował, że ma lekką gorączkę. Został umieszczony w odosobnieniu i poddany badaniom. Nie wiadomo, w jaki sposób mógł się zarazić wirusem. Władze sanitarne rozmawiały z pacjentem i obecnie sporządzają listę wszystkich osób, z którymi był w kontakcie i które mogły się od niego zarazić. Według najnowszego bilansu Światowej Organizacji Zdrowia, ebola zabiła 4033 osoby spośród ponad 8300 tys. zarażonych; głównie w Afryce Zachodniej.

 

PAP

drukuj