fot. PAP/EPA

Tragiczny bilans starć na Ukrainie

Tragiczny bilans starć pod Wołnowachą w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Według departamentu zdrowia 17 osób zginęło, a 32 zostały ranne.

Ukraińcy na dwa dni przed wyborami prezydenckimi nadal nie mogą spać spokojnie. Potwierdzają to tragiczne wydarzenia z miasta Wołnowacha, gdzie doszło do wymiany ognia pomiędzy ukraińskimi żołnierzami a separatystami.Podczas ostrzału jeden z pocisków trafił w pojazd wojskowy, który znajdował się na posterunku, co doprowadziło do wybuchu.

– Podczas starć celem prorosyjskich separatystów był atak i przejęcie miasta Wołnowacha. Nasi chłopcy bronili tego miasta i nie pozwolili im iść do przodu. Niestety pod presją ognia z moździerzy,  granatników i ciężkiego ostrzału, nasi żołnierze zginęli w imię Ukrainy. Wiele osób oddało życie dla naszego krajupowiedział Turczynow

W obwodzie wołyńskim ogłoszono dwudniową żałobę narodową. O uczczenie pamięci poległych minutą ciszy apelował faworyt w niedzielnych wyborach prezydenckich Petro Poroszenko.

– Teraz kraj jest w ogniu wojny, to był najczarniejszy dzień w historii Ukrainy. Żołnierze ukraińskich sił poświęcili życie w imię wolności, w imię spokoju na wschodzie, aby kryminaliści nie doszli do kontroli ulic ukraińskich miast, wsi i miasteczek. Proszę o uczczenie minutą ciszy pamięci żołnierzy, którzy zostali zabiciapelował Poroszenko.

Do starć doszło także w Słowiańsku. Po intensywnej wymianie ognia na obrzeżach miasta, uszkodzonych zostało wiele domów oraz sklepów. Pracownicy jednej z doszczętnie zniszczonych kafeterii za swoją tragedię obwiniają tymczasowy rząd w Kijowie.

Głosowanie w niedzielnych wyborach prezydenckich na wschodzie kraju może być bardzo utrudnione bądź całkowicie niemożliwe. O wstrzymanie walk apelują przedstawiciele misji obserwacyjnej OBWE.

– Mam nadzieję, że siły wojskowe nie będą wykorzystywane aż do zakończenia procesu wyborczego, w celu umożliwienia oddania głosu, by iść do przodu. Mam nadzieję, że tę wiadomość usłyszy nie tylko rząd w Kijowie, ale także druga strona – powiedział Wolfgang Ischinger, ambasador OBWE.

ZarządBanku Światowego zatwierdził w czwartek trzy kredyty dla Ukrainy na sumę niemal 1,5 mld dol. w celu wsparcia ważnych reform strukturalnych i makroekonomicznych w tym kraju. Pierwsza transza w wysokości 750 mln  dol. Przeznaczona będzie na politykę rozwoju.

 

 

TV Trwam News

drukuj