Totalna opozycja nie ustaje w podsycaniu emocji na ulicach

Totalna opozycja wciąż podsyca społeczne nastroje. Zapowiedziano kolejne protesty przeciwników reformy sądownictwa realizowanej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Od kilku dni przeciwnicy reformy sądownictwa gromadzą się w Warszawie przed pałacem prezydenckim domagając się weta od prezydenta Andrzeja Dudy.

– Myślę, że te protesty będą narastać, zwłaszcza jeśli nie będzie reakcji ze strony prezydenta – ocenił Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Protestujący przychodzą palić świece przed parlament i budynek Sądu Najwyższego.

– Niestety powracamy do czasów zamierzchłych, do komuny, kiedy zamykano nam usta, kiedy sędziowie orzekali tak, jak władza chciała – mówiła jedna z uczestniczek manifestacji.

Protesty odbyły się przed sądami w wielu miastach w Polsce. Ich trzonem są środowiska wywodzące się z PRL-u – uważa senator Stanisław Kogut.

Kiedyś wszyscy krzyczeli: „niech żyje Moskwa!”. A dziś wszyscy krzyczą: „niech żyje Bruksela!” – akcentował senator.

Liderzy totalnej opozycji próbują zrobić wszystko, żeby na manifestacjach pojawiło się jak najwięcej młodych ludzi.

– To jest historyczny moment, w którym decyduje się ich przyszłość w UE – powiedziała Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca KP Nowoczesnej.

Totalna opozycja przekonuje, że realizacja reformy to wyprowadzanie Polski z Unii Europejskiej. Ten przekaz umacniają publikacje w zagranicznych mediach, które są przedrukami m.in. z „Gazety Wyborczej” oraz groźby wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timermansa.

Nie bez znaczenia jest także wsparcie Donalda Tuska. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził wczoraj, że „na ulice w Polsce wyszło samo dobro i to dobro zwycięży”.

– Tej energii nie można za żadne skarby zmarnować. To byłby grzech wyjątkowy – mówił Donald Tusk.

Przewodniczący RE kilka dni temu poprosił o spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą. Po odmowie wydał oświadczenie, w którym zaatakował rząd w Warszawie. Donald Tusk otwarcie straszy Warszawę sankcjami. Ostro krytykuje też reformę wymiaru sprawiedliwości.

– To nie jest leczenie dżumy cholerą – to jest leczenie gryp cholerą – stwierdził były premier.

– Co zrobił, żeby tę grypę wyleczyć w czasie, kiedy mógł wiele zrobić dla polskiego społeczeństwa. Jeżeli nic nie zrobił, to ja bym prosił, żeby nie przeszkadzał i dał nam szansę zrobić to, co my proponujemy – ripostuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Działania Donalda Tuska stanowczo potępia Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości.

– Żaden polityk europejski, żadna instytucja europejska nie ma jakiegokolwiek prawa – w oparciu o traktaty europejskie, o zasady, które w Unii obowiązują – by mówić nam w Polsce, jak mamy kształtować swój model sądownictwa – zaznaczył Jacek Sasin.

Opozycja bardzo ucieszyła się też z nieporadnego komentarza rzecznik Departamentu Stanu USA ws. reformy sądownictwa.

– Jesteśmy zmartwieni ciągłym dążeniem polskiego rządu do stanowienia prawa wydającego się ograniczać sądownictwo oraz potencjalnie osłabiać praworządność w Polsce. Dlatego przyglądamy się bardzo uważnie tej sytuacji sytuację, kontynuujemy rozmowy z polskim rządem na najwyższym szczeblu i wyrażamy zaniepokojenie tą kwestią – mówiła Heather Nauert, rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA.

Na te słowa natychmiast zareagowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 „Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa” – czytamy w oświadczeniu.

Totalna opozycja jest zdeterminowana, aby jak najwięcej ugrać na niepokojach społecznych. Jednak jeszcze nie dawno sama Ewa Kopacz tak mówiła o ulicznych protestach: „Władzy w Polsce nie można przejąć na ulicy, a jedynie przy urnie wyborczej”.

Premier Beata Szydło zaapelowała dziś o budowanie wspólnoty i tworzenie takiej Polski, w której wszyscy będą czuć się, jak u siebie w domu.

– Te trudne rozmowy i dyskusje, które są i będą, bo tak jest zawsze, powinny prowadzić nas do tego, byśmy w zgodzie szukali konsensusu, szukali rozwiązań, które służą ojczyźnie, które służą Polakom – akcentowała Prezes Rady Ministrów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl