fot. wikipedia.org

Toruń: wieczór patriotyczny pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”

Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej Toruńskiej oraz Muzeum Diecezjalne w Toruniu zapraszają dzisiaj na godz. 18.00 na wieczór patriotyczny pod hasłem „Ocalić od zapomnienia”. Wieczór wpisuje się w obchody 100. rocznicy powrotu Pomorza i Kujaw do Macierzy.

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Muzeum Diecezjalnego w Toruniu przy ul. Żeglarskiej 7.

W programie spotkania:

– promocja książki Wojciecha Wielgoszewskiego  „Ocalić od zapomnienia”,

– wykład dk. prof. Waldemara Rozynkowskiego „Diecezja chełmińska w okresie odzyskiwania niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej”,

– wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

***

Książka poświęcona kapłanom dawnej diecezji chełmińskiej „Ocalić od zapomnienia” ukazała się nakładem Toruńskiego Wydawnictwa Diecezjalnego. Jej autorem jest Wojciech Wielgoszewski, wieloletni współpracownik Tygodnika Katolicka „Niedziela”. Książka to zbiór biografii publikowanych w „Głosie z Torunia” – diecezjalnym dodatku do tygodnika „Niedziela” w latach 2007-2018.

Prof. Waldemar Rozynkowski (UMK) pisze: „Biogramy duchownych zostały napisane bardzo rzetelnie, fachowo, a przy tym interesująco. Wojciech Wielgoszewski oparł swoje teksty na szerokiej kwerendzie archiwalnej i bibliotecznej, autor w wielu miejscach przytacza wypowiedzi wybitnych historyków zajmujących się dziejami diecezji chełmińskiej, udało mu się także dotrzeć do wielu archiwów rodzinnych. Jestem przekonany, że prezentowana książka trafi nie tylko do środowiska historyków, lecz także do pasjonatów historii, regionalistów oraz osób związanych z miejscami, w których żyli i posługiwali przywołani duchowni. Gorąco zachęcam do jej lektury”.

Książkę będzie można zakupić w trakcie spotkania.

ks. Paweł Borowski, rzecznik KDT

drukuj