fot. pl.wikipedia.org

Toruń: inwestycja w tereny zielone za 8,5 mln zł

8,5 mln zł będą kosztowały prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych na osiedlu JAR w Toruniu. Umowę w tej sprawie podpisano w Urzędzie Miasta w czwartek. Inwestycja ma być zrealizowana do maja 2020 roku.

Umowa, podpisana przez władze miasta z firmą Bud-Tech z Torunia, obejmuje obszar 24,6 ha w północnej części Torunia.

„Zagospodarowanie tzw. Jaru zaczynaliśmy od uzbrojenia terenu, budowy dróg, chodników i ścieżek rowerowych. Kolejno powstawały i powstają tam domy, a teraz jest czas na infrastrukturę dla mieszkańców. Działa już przedszkole miejskie, planujemy budowę szkoły, a równocześnie z tymi działaniami rozpoczynamy zagospodarowanie sporego obszaru leśnego, który będzie miejscem rekreacji dla mieszkańców. Sprzyja temu możliwość pozyskania dofinansowania ze środków unijnych” – powiedział prezydent miasta Michał Zaleski.

Miasto otrzymało z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dofinansowanie na ten cel w kwocie 4,8 mln zł. Na teren zielony przy osiedlu mieszkaniowym będzie prowadziła brama wejściowa, za którą znajdą się promenady z dwoma placami. W planach jest także budowa dwóch drewnianych pomostów oraz parkingu na 58 miejsc. Teren „wzbogaci się” o 4 km ścieżek pieszych i 2 km ścieżek rowerowych.

„Wzdłuż ścieżek parkowych powstaną 4 zespoły siłowni zewnętrznych oraz dwa place zabaw z bezpieczną nawierzchnią poliuretanową – dla mniejszych i większych użytkowników. Wśród elementów małej architektury pojawią się ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci, stoły do ping-ponga i +piłkarzyków+ oraz leżaki” – poinformował Urząd Miasta.

W parku będzie można skorzystać z 4 głównych tras, które będą wiodły m.in. do fortu, a także przecinały teren z północy na południe. Dodatkową atrakcją dla miłośników przyrody mają być ścieżki botaniczne. Wykonawca prac ma zadbać o nasadzenia drzew liściastych, iglastych, krzewów, a także roślin wodnych w stawie.

Teren zostanie doświetlony LED-ami.

PAP/RIRM

drukuj