fot. pl.wikipedia.org

Toruń: w kweście na rzecz cmentarza św. Jerzego zebrano ponad 22 tys. zł

Ponad 22 tysiące złotych zebrano w czwartkowej kweście na rzecz renowacji kolejnych pomników na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu. W tym roku środki przeznaczone zostaną na poprawę stanu nagrobka sędziego Franciszka Kruszelnickiego oraz ratunek mogiły Heliodora Marjana Barałkiewicza.

Tradycyjnie już w Dniu Wszystkich Świętych przez wiele godzin na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu kwestowało blisko 80 osób m.in. przedstawiciele władz miasta, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także politycy, samorządowcy, artyści, dziennikarze i marynarze ORP Toruń. Wśród nich prezydent Torunia Michał Zaleski, rektor UMK prof. Andrzej Tretyn oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Kwesty odbywają się od 2003 roku i organizowane są przez Urząd Miasta oraz Towarzystwo Miłośników Torunia. W tym roku zebrano ponad 22 tysiące zł, co powoduje, że łącznie kwoty 16 zbiórek dają ponad 200 tys. zł. Wynik czwartkowej kwesty jest najlepszym w historii.

Środki zebrane rok temu – ponad 18 tys. zł – przeznaczone zostały na odrestaurowanie metalowego krzyża Antoniego Ignacego Żernickiego herbu Szeliga (1783-1836), który był dziedzicem włości w Rubinkowie i Biskupicach oraz dyrektorem urzędu celnego w Sicienku.

W tym roku kwestowano na rzecz renowacji nagrobka Franciszka Kruszelnickiego (1859-1934) – sędziego, teoretyka postępowania cywilnego, dyrektora Sądu Okręgowego w Grudziądzu, a także sędziego Sądu Apelacyjnego w Toruniu. Pieniądze mają być przeznaczone także na ratowanie nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza, który ma wyjątkową wartość artystyczną, a pomnik uszkodziła jedna z tegorocznych wichur. To jedna z mogił dziecięcych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu spoczywają m.in. pionierka pedagogiki specjalnej w Polsce Wanda Szuman, kurierka Komendy Głównej AK gen. Elżbieta Zawacka ps. Zo, rektor UMK Sławomir Kalembka, astronom Wilhelmina Iwanowska, a także sędzia Trybunału Konstytucyjnego prof. Lech Morawski. Nekropolia istnieje od 1811 roku.

PAP/RIRM

drukuj