Toruń: odsłonięto tablicę upamiętniającą kobiety internowane w stanie wojennym

W trakcie Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą kobiety internowane w Gołdapi w czasie stanu wojennego.

W trakcie stanu wojennego władze komunistyczne internowały ponad 700 kobiet. Wśród nich były matki, żony i córki działaczy „Solidarności”. Były też panie, które po prostu wspierały strajkujących robotników.

– Jak wyjechaliśmy o 4.00 rano z Warszawy, to dojechaliśmy na noc w las, nie wiedząc, gdzie jedziemy. Nasi milicjanci, którzy konwojowali nas, opowiadali o Kamczatce – wspomina pani Janina Szymajda.

Obóz w Gołdapi był przedstawiany przez propagandę komunistyczną jako ośrodek wypoczynkowy. Był on jednak ośrodkiem wielkiego cierpienia tych kobiet – podkreśla Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

– Władze komunistyczne, izolując te dzielne niewiasty, nie dawały im żadnych informacji o ich rodzinach, o ich dzieciach, o ich rodzicach, o ich mężach. One nie wiedziały, jaki będzie ich dalszy los – zaznacza Jan Józef Kasprzyk.

Najtrudniejsze w trakcie internowania były święta – wspomina pani Grażyna Najniger.

– To była w sumie dosyć dramatyczna sytuacja, bo właściwie to się płakało, no bo co tu dużo mówić innego – mówi Grażyna Najniger.

Internowane kobiety bardzo świadomie przeżywały swoje cierpienie. Wiedziały, jaki jest jego cel.

– Mimo tych wszystkich przeżyć, trudności, jakie były- to było takie życie na skrzydłach. Myśmy tworzyli Polskę. Nie liczyło się spanie, nie liczyło się jedzenie, tylko właśnie to, że coś się w Polsce zmienia – akcentuje Janina Szymajda.

Tablicę upamiętniającą to wielkie poświęcenie odsłonięto dziś w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Tablicę poświęcił ks. bp ksiądz biskup Ignacy Dec.

Nie było by dzisiejszej Polski bez poświęcenia tych kobiet – wskazuje o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Nie było tego dziękczynienia gdyby nie ofiara tych, którzy w 1981 ponieśli wielką ofiarę. Byli zamknięci – zwraca uwagę o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

Internowane kobiety oddały Ojczyźnie to, co miały najważniejsze – swoją miłość i swoje cierpienie – wskazuje minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

– W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękujemy wam za wasz heroizm, za wasze poświęcenie. Wiele z was zostawiło samotne małe dzieci. Wiele z was zostawiło starszych rodziców. Wiele z was zostawiło mężów i poszłyście na tę poniewierkę – mówi Antoni Macierewicz.

Oddając hołd bohaterskim kobietom minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przypomina, że rząd przywrócił sprawiedliwość w sprawie emerytur komunistycznych oprawców.

– Funkcjonariusze SB nie będą mogli przeżyć za przeciętną emeryturę, którą otrzymują Polki i Polacy. Dlaczego? Dlatego, że oni są przyzwyczajeni do przywilejów. Takie przywileje mieli w PRL-u, takie przywileje mieli w III RP, ale z tym już koniec. Wszyscy są równi wobec prawa. Taka jest właśnie wolna Polska – jest sprawiedliwa i jest solidarna – akcentuje szef MSWiA.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl