Toruń na rzecz sportu i rekreacji dla osób niepełnosprawnych

Budowa od podstaw sportu i upowszechnianie kultury fizycznej wśród osób niepełnosprawnych, to tylko niektóre problemy nad którymi dyskutować będą uczestnicy spotkania Toruńskiego Ruchu na Rzecz Sportu i Rekreacji Osób Niepełnosprawnych. Spotkanie odbędzie się w toruńskim Dworze Artusa w środę 17 kwietnia o godz. 11.

Na spotkanie zaproszeni zostali przedstawiciele lokalnych władz.

Przedstawiciele osób niepełnosprawnych uważają, że Toruń z bardzo dobrze rozbudowaną infrastrukturą sportową jest w stanie zapewnić możliwość uprawiania sportu i rekreacji przez osoby niepełnosprawne.

Sport osób niepełnosprawnych funkcjonuje na barkach kilku osób, zapaleńców, w tym również osób niepełnosprawnych. My chcemy tą złą tendencję odwrócić. Chcemy w oparciu o infrastrukturę MOSiR w Toruniu stworzyć takie podwaliny pod fundament klubu sportowego, a właściwie pod przekazanie tych miejsc organizacjom zajmującym się osobami niepełnosprawnymi – zapowiadał Seweryn Smorga, menadżer ds. sportu toruńskiego MOSiR-u.

Organizatorzy tego forum chcą pokazać, że jest gdzie i z kim trenować. Jednym z punktów zaplanowanego na środę forum jest wypracowanie wspólnej strategii w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu i mobilizacji całego środowiska niepełnosprawnych w aktywnym trybie życia.

W zeszłym roku podjęto już próbę zorganizowania imprezy rekreacyjno-sportowej dla niepełnosprawnych i przy współudziale toruńskiego MOSiR-u odbyła się I Toruńska Spartakiada dla osób niepełnosprawnych. Kolejna impreza o takim charakterze jest zaplanowana na 18 maja 2013 roku.

Przekonało nas to do tego, że takie rzeczy warto robić. W tego typu imprezach bierze udział ponad 200 osób niepełnosprawnych. Idziemy za ciosem, są plany otwarcia sekcji sportowych. Próbujemy ten sport wskrzesić bo na tą chwilę opiera się na barkach kilku sportowców np. biegaczy, czy jeżdżących na rowerach napędzanych siłą rąk – zwracał uwagę Seweryn Smorga.

Organizatorzy, przekonują że chcą tą bazę sportową Torunia oddać w ręce niepełnosprawnych.

RIRM

    

drukuj