Rusza Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy

Do 23 grudnia potrwa rozpoczynający się dzisiaj bożonarodzeniowy jarmark w Toruniu. Mikołaj z Laponii, świąteczna gastronomia, koncerty i mini park rozrywki dla dzieci – to tylko niektóre z atrakcji czekających na mieszkańców miasta i gości, którzy nas odwiedzą – mówi Daria Gachewicz z restauracji „Chleb i Wino” odpowiedzialnej za organizację wydarzenia.

23 dni atrakcji czeka na mieszkańców Torunia w czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Rozpoczynający się na staromiejskim rynku bożonarodzeniowy jarmark będzie okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny i znajomych.

– Proponujemy praktyczne przygotowanie się do Świąt, czyli przyprawy, rękodzieło, ale również część gastronomiczną – grzane piwo, grzane wino czy zimowe herbaty. Jeśli chodzi o stały element, to standardowo będziemy mieli okazję przyglądać się czy wziąć udział w biegu Mikołajów. Będziemy prezentować też pokaz profesjonalnego strzyżenia brody – mówi Daria Gachowicz z restauracji „Chleb i Wino”.

Jak zapewnia, program jest na tyle zróżnicowany, że każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zadbali o to, by każdy dzień niósł za sobą nowe wydarzenia i pozwolił umilić zimne, grudniowe dni. Jarmark ma na celu stopniowe wprowadzanie mieszkańców Torunia w atmosferę okresu Bożego Narodzenia.

– Te atrakcje są zróżnicowane. W jeden weekend proponujemy koncert czysto rozrywkowy. Jednego dnia mamy coś zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. W ramach tego, co proponujemy, są stanowiska rotacyjne, które są do pełnej dyspozycji. Każdy dzień to coś innego. Nie będzie sytuacji, w której w każdy weekend powtarzają się te same koncerty, te same wydarzenia – podkreśla Daria Gachowicz.

– To trzy tygodnie, które możemy spędzić razem z rodziną, przyjaciółmi. Oczywistym jest, że nie spędzimy tego całego czasu w domu. Można wybrać się na rodzinny spacer, pooglądać te produkty, które wystawcy mają do zaoferowania, można pobawić się trochę z dziećmi. To też przygotowuje nas jako organizatorów, bo możemy wspólnie spędzić czas, pracować nad jakąś dobrą ideą i to jest ważne – dodaje.

Ważnym aspektem wydarzenia ma być integracja mieszkańców i przedsiębiorców związanych z miastem. W całej idei nie zapomniano również o potrzebujących. Organizatorzy wesprą dzieci z domu dziecka oraz młodych, chorych na autyzm.

– Jako firma istniejemy na Rynku Staromiejskim od niemal 20 lat. Zamysł jest taki, żeby zachęcić wszystkich, którzy prowadzą restauracje czy hotele, żyją w tym mieście i tu pracują, do zaangażowania się w to wydarzenie. Pomyśleliśmy również o dzieciach z domu dziecka. Mamy też pomysł na dwa stoiska, (…) gdzie swoje rzeczy będą wystawiały np. dzieci z autyzmem – zaznacza Andrzej Wójcik, organizator jarmarku.

– Na dzieci będzie czekał Mikołaj z Laponii. Będzie można zrobić sobie z nim zdjęcie, przygotować dla niego własnoręcznie pierniki, napisać list i wspólnie z nim go odczytać. Przede wszystkim będą mogły korzystać z mini parku rozrywki oraz wspólnie lepić pierniki. Ponadto czeka na nie występ chóru, małej rewii, teatru muzycznego. Te koncerty mają na celu wzbudzenie świątecznej atmosfery, żeby jak najbardziej je do tych świąt przybliżyć – zapowiada Daria Gachowicz.

Szczegółowy plan jarmarku znajduje się na stronie www.jarmarktorun.pl

fot. Monika Bilska

RIRM

drukuj