Toruń: obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Msza św. w intencji ojczyzny, uroczystość wojskowa, koncert „Polskie melodie”, złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982 roku – w ten sposób mieszkańcy Torunia uczcili w czwartek Święto Konstytucji 3 Maja.

Miejskie uroczystości rozpoczęły się od ceremonii złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą protesty z 1 i 3 maja 1982 roku, która znajduje się na jednej ze ścian kościoła akademickiego na toruńskiej Starówce. W południe rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny pod przewodnictwem ks. bpa toruńskiego Wiesława Śmigla.

Kolejnym elementem świętowania 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja była uroczystość wojskowa, w której uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, politycy z regionu, organizacje społeczne, mieszkańcy oraz goście. List do uczestników uroczystości, który odczytał wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, skierował premier Mateusz Morawiecki.

„Wolności musimy wciąż uczyć się na nowo. Patron naszego województwa św. Jan Paweł II w 1991 roku z okazji 200. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja mówił, że <<dziś nie stoimy dzięki Bogu przed pytaniem, jak wolność odzyskać. Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem, jak wolność utrzymać i jak ją mądrze umacniać, bo wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć>>” – cytował słowa papieża Polaka podczas uroczystości marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Zaapelował o to, żeby dbać w dzisiejszych czasach o wolność, żeby dbali o nią wszyscy, jako spadkobiercy wielkiego dzieła Konstytucji 3 Maja.

„Twórzmy siłę Polski pamiętając, że zgoda buduje, a jej siłą była zawsze jedność. O tej zgodzie, udziale wszystkich w tworzeniu wspólnego dobra wielokrotnie mówił św. Jan Paweł II” – wskazał Piotr Całbecki.

Prezydent Torunia Michał Zaleski w swoim przemówieniu podkreślił, że święto obchodzone na początku maja przyzywa wszystkich do tego, żeby czuli się radośnie.

„We mnie ten dzień budzi dodatkowo olbrzymi respekt i wdzięczność wobec tych, którzy w czasach naszego pokolenia dbają o Toruń i wiernie mu służą. To wdzięczność wobec matek i ojców, dbających o dobre, polskie wychowanie ich dzieci, wobec żołnierzy, policjantów, strażaków i strażników miejskich – dziś solidarnie skupionych przed nami na świątecznej odprawie, wobec toruńskich nauczycieli, duszpasterzy, ludzi nauki, kultury, samorządowców i parlamentarzystów, ale także sportowców i przedsiębiorców, którzy określają najlepsze walory współczesnego Torunia” – powiedział prezydent Zaleski.

Dodał, że życzy wszystkim pięknego i radosnego świętowania w gościnnym i otwartym na turystów z różnych części Polski i świata Toruniu.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja zakończył koncert „Polskie melodie”.

PAP/RIRM

drukuj