PAP/Tomasz Waszczuk

Toruń: Kolejny protest branży gastronomicznej, która domaga się wsparcia po zamknięciu lokali

Ok. 100 osób uczestniczyło w Toruniu w kolejnym proteście branży gastronomicznej. Właściciele i pracownicy restauracji, pubów i innych punktów przekonują, że w turystycznym mieście, jakim jest Toruń, restrykcje spowodowane epidemią będą jeszcze bardziej dotkliwe.

Manifestacja rozpoczęła się na Rynku Nowomiejskim. Przedstawiciele branży gastronomicznej ruszyli z tego miejsca przed pomnik Mikołaja Kopernika, a później przed Urząd Marszałkowski. Mieli ze sobą m.in. urnę symbolizującą śmierć branży gastronomicznej.

Przekonywali o ogromnych skutkach zamknięcia branży w takich miastach jak Toruń, które żyją z turystyki i studentów. Wskazywali na długotrwałe zamknięcie swoich biznesów oraz cykliczność problemów, gdyż pierwszy raz ucierpieli już wiosną. Informowali o zagrożeniu tysięcy miejsc pracy w sektorze gastronomiczno-hotelarsko-turystycznym.

Organizatorzy protestu apelowali o kulturalne skandowanie haseł, powstrzymanie się od wulgaryzmów i dostosowanie do obostrzeń związanych ze stanem epidemii. Wznosili różne hasła m.in. „chcemy mieszać w garach, a nie betoniarach” czy „Mateusz co ty zrobiłeś, toruńskie gastro uśpiłeś”.

Przed Urząd Marszałkowski do protestujących wyszedł marszałek województwa Piotr Całbecki. Poinformował, że władze województwa przeznaczą na pomoc gastronomii 20 mln zł ze środków z RPO. Do tego konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej. Marszałek zapewnił jednak, że będą czynione starania, aby wytłumaczyć niezwykle trudną sytuację tej branży w takich regionach jak woj. kujawsko-pomorskie, gdzie m.in. Toruń jest uzależniony w dużej mierze od turystyki.

„Niestety wszyscy, którzy przepowiadali ponowny powrót wirusa jesienią, mieli rację. Nie wszyscy tego słuchali, nie wszyscy tego słuchaliśmy. Dzisiaj stajemy w sytuacji takiej, że tam, gdzie są skupiska ludzi — ruch zatrzymuje się w pierwszej kolejności. Niestety odbywa się to kosztem tej części gospodarki, która z tego ruchu żyje” – podkreślił Całbecki.

Dodał, że w pełni rozumie postulaty protestujących i nie uchyla się od rozmowy z nimi. Zadeklarował chęć współpracy i dialogu, ale podkreślał również, że większość instrumentów w tej mierze ma państwo, ma rząd.

Piotr Całbecki wyraził swoje zatroskanie o losy gospodarcze regionu, w którym są tak popularne miejscowości turystyczne, jak Toruń czy Ciechocinek. Wyraził nadzieję, że branża zostanie ponownie otwarta jak najszybciej, ale także oczekiwanie wobec rządu w zakresie pomocy sektorowej dla gastronomii czy hotelarstwa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl