To nie jest dobra informacja dla sektora energetycznego

Decyzja o zaprzestaniu inwestycji w elektrowni Opole podjęta przez PGE nie jest dobra dla sektora energetycznego; spółka jednak musi brać pod uwagę interes akcjonariuszy – powiedział wiceminister Skarbu Paweł Tamborski.

O powód wycofania się rządu z rozbudowy pytali w czwartek w Sejmie przedstawicieli resortu Skarbu Państwa w sprawach bieżących posłowie PiS i SP.

– Czy to arogancja? Czy to lekceważenie? Jak można poważnie traktować premiera rządu, wicepremiera i ministra skarbu, którzy niespełna rok temu, a wicepremier, jeszcze miesiąc temu, w Opolu, składają deklaracje i zapewnienia o konieczności rozbudowy elektrowni „Opole”, ze względu na strategiczne cele energetyczne. Po czym deklarują ostatnio, chociażby na konferencji prasowej zupełnie coś przeciwnego – stwierdził poseł Sławomir Kłosowski.

Resort Skarbu traktuje rozbudowę elektorowi jako jedną z kluczowych inwestycji realizowanych przez polski sektor energetyczny – tłumaczył wiceminister.

Minister Skarbu Państwa oczekuje, że obecnie aktualizowana strategia grupy kapitałowej PGE wskaże nowe kierunki rozwoju źródeł wytwarzania energii, ze szczególnym uwzględnieniem węgla brunatnego. Podsekretarz poinformował, że decyzje o inwestycji w Opolu zapadły w 2009 roku kiedy panowała dobra sytuacja na rynku. W ostatnim czasie jednak ceny energii spadły o 23 proc.

– Panie ministrze chciałbym panu przypomnieć, że ze wzrostem i prognozami mamy do czynienia już od 2011 roku. A dlaczego to ma znaczenie? Dlatego, że z tej oto mównicy pan premier Donald Tusk w swoim najważniejszym wystąpieniu tzn. w „expose” – kiedy znał już te prognozy – mówił o tym, że rozbudowa elektrowni „Opole” to jego najważniejsza inwestycja energetyczna w kraju. Dzisiaj próbujecie nam wmówić, że przez te prognozy rezygnujecie z tej budowy – powiedział poseł Patryk Jaki.

Dotychczas uzyskano wszystkie potrzebne decyzje administracyjne i środowiskowe na budowę, zezwolenia na emisję gazów, a także zawarto umowę z generalnym wykonawcą. Poniesione koszty to 86 mln zł.

Poseł Sławomir Kłosowski próbował się dowiedzieć od wiceministra kiedy inwestycja ma szanse na kontynuacje, jednak bezskutecznie.

– W tej chwili prowadzimy analizy, które mają doprowadzić do wypracowania takiego stanowiska, które będzie w stanie połączyć interesy akcjonariuszy spółki publicznej i nasze cele systemowe. To jest kwestia odpowiedzenia, być może na kwestię zmiany formuły prowadzenia tej inwestycji – powiedział wiceminister Skarbu Państwa Paweł Tamborski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl